nadcha prechladniutie cripkaJeseň nám okrem fascinujúco sa meniacej prírody, pokojnej atmosféry a posledných chvíľ pod zubatým slniečkom každoročne prináša aj obdobie, kedy naša imunita dostáva skutočne zabrať. 

Môžu za to celkové zmeny počasia ako postupné ochladenie, narastajúca vlhkosť vo vzduchu, čo tvorí priam blahodárne prostredie pre množiace sa baktérie a vírusy.

Nedostatočný prístup vitamínov a to hlavne vitamínu D, pochádzajúceho zo slnka, ktorého máme v lete pochopiteľne nadostač. Naše telo zažíva každoročne toto ťažké obdobie. Doľahne na nás akási jesenná únava. Cítime ju akonáhle sa september prehupne do svojej druhej polovice. Svojim podielom prispieva k pocitu únavy niekedy nepekné, priam depresívne počasie, vstávanie za tmy, skracujúce sa dni a mnoho ďalších. No hlavnou z príčin telovej únavy je choroboplodné prostredie okolo nás. Telo zrazu spotrebúva mnoho energie na boj s baktériami a vírusmi.

Mohlo by vás zaujímať: Dostali ste nádchu? Ako sa jej zbaviť čo najskôr.

Pestovanie imunity ako prevencia

nadcha lergia 18656 640Verte že v tejto veci je najlepšie využiť dobou preskúšané recepty starých mám. Zvýšiť príjem vitamínov do organizmu je azda to prvé, čo by sme pre svoje telo mali v jeseni spraviť. Zelenina a ovocie, odporúčam vo veľmi chutnej sušenej variante, ako aj tabletové doplnky výživy nás dokážu účinne ochrániť a odbúrať aspoň trošku spomínanej únavy. Taktiež v jeseni netreba podceňovať teplé oblečenie. Ľudia sa tvrdohlavo obliekajú do letných kombinácií nepripúšťajúc, že leto je už pre tento rok za nami. Väčšina z nás si šál po prvý krát oblečie až po prekonaní prvej nádchy. Udržiavať telo v teplom prostredí, chrániť si citlivé hrdlo a iné časti tela vám môže až nečakane uľahčiť prežívanie tohto neobľúbeného obdobia. Naša imunita prichádza v jeseni do neblahého bombardovania chorobami z vonkajšieho prostredia, ktoré nám pri nedostatočnej liečbe môžu spôsobiť mnoho ďalších nepríjemných ochorení.

Mohlo by vás zaujímať: Závislosť na nosných kvapkách

Čo je dobré na nádchu?

Keď vám už nádcha prepukla nie je to v zásade vôbec nič príjemne. Každú nádchu treba preliečiť. Prechodené choroby nikdy nerobia dobrotu a nádcha je toho jasným príkladom. Spravte si radšej pár dni voľna v teple domova namiesto trápenia sa v práci či škole a zhoršovania svojho zdravotného stavu. Ani s týmto ochorením nie sú žarty! Pri liečbe sa v prvom rade snažte poriadne zvážiť či je váš stav natoľko kritický, že je potrebné na pomoc zverbovať farmaceutický priemysel. Prílišné "prepchávanie" sa liekmi nemá na náš organizmus práve priaznivé účinky. Toto riešenie považuje väčšina z nás za najlepšie práve pre jeho jednoduchosť a rýchlosť, no verte, že nie je vždy správne zlikvidovať krabičku antibiotík pri obyčajnom soplíku. Okrem toho, že antibiotiká ničia črevnú mikroflóru, tak veľmi dôležitú pre zdravé trávenie, si môžu niektoré druhy baktérií vybudovať rezistenciu na toto liečivo. To by mohlo mať neblahý dopad aj z globálneho hľadiska. Keď je náš zdravotný stav v medziach obyčajnej nádchy, voľme radšej prirodzené prostriedky. Naše telo sa s nákazou dokáže vysporiadať úplne samo a najlepšie spravíme, keď ho v tom mocne podporíme našim prístupom. Doprajeme si pokoj, teplo a dostatok vitamínov. V konečnom dôsledku v dnešnej rýchlej dobe isto každému z nás prospeje aspoň troška zaslúženého oddychu. Na nádchu niet lepšieho lieku ako voňavý čaj a vlnený šál.

Vyskúšajte: Cibuľový čaj - liek na všetky respiračné problémy

 

ZDIEĽAJTE NÁS