nadchaS prvými jesennými dňami nás môže prekvapiť nepríjemné prechladnutie, nádcha. Poznáme ju asi každý. Kýchanie, zaslzené a opuchnuté oči, upchatý a červený nos, ktorý nám bráni voľne dýchať... Niečo čoho sa snažíme čo najskôr zbaviť.


Mnohí nad tým len mávnete rukou, no v skutočnosti si môžete vykoledovať oveľa vážnejší zdravotný problém. Prechodené choroby nás zvyčajne zložia v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Vtedy sme vďačný za každú radu ako sa prechladnutia čo najskôr zbaviť alebo ho aspoň efektívne zmierniť.


Keďže vírus nádchy sa nachádza vo vzduchu, nakaziť sa môže každý už len tým, že sa nachádzate v jednej miestnosti s nakazeným človekom. Do vzduchu sa vírus dostáva pri smrkaní a kýchaní. Preto je veľmi dôležitá hygiena teda precízne umývanie rúk a čistý vzduch - vetranie.

 

Prinášame zopár tipov ako zmierniť príznaky nádchy:

1. Dajte zelenú tekutinám! Dostatočný príjem tekutín urýchli liečbu. A tými najvhodnejšími sú bylinkové čaje, voda a nesladené ovocné či zeleninové šťavy, ktoré sú skutočným prírodným zázrakom vďaka vysokému obsahu vitamínov. Šťava z kyslej kapusty je známa ako prírodný prostridok na posilnenie imunitného systému. Na uvoľnenie dýchacích ciest zaberá čaj z mäty, bazy, zázvoru, upokojí vás medovka a harmanček. Čaje môžete ochutiť šťavou z citrónu. Zabudnite na kávu, silný čierny čaj či nápoje s kofeínom.
2. Silný vývar. Pre uvoľnenie upchatého nosa a pre celkové posilnenie organizmu je slepačia alebo kuracia polievka účinnejšia ako čokoľvek iného. Je rada z čias našich babičiek ale funguje! Takýto vývar je tiež nazývaný ako "židovský penicilín".
3. Naparovanie. Jeden zo spôsobov, ako zmierniť nádchu. Vyskúšajte horúci kúpeľ, tak aby bola kúpeľňa ponorená do pary. Do kúpeľa pridajte éterické oleje. Medzi najčastejšie využívané pri nachladnutí sú tea tree (čajovník), rozmarín, eukalyptus, tymián, levanduľa, harmanček alebo citrón.
Naparovanie, inhalovanie pod uterákom.
Do hrnca alebo plechového lavóra nalejeme cca 2 litre horúcej vody, nakvapkáme 2 - 5 kvapiek zvolenej silice, skloníme hlavu nad lavór a hlavu prekryjeme uterákom. Paru vdychujeme ústami a potom nosom, takto vydržíme aspoň 10 minút. Pokiaľ nemáte doma žiadny aromatický olej použite nakrájanú cibuľu, ktorú chvíľu povarte a nechajte 5-10 min lúhovať a môžete začať inhalovať. Po inhalácii sa neodporúča chodiť na chladný vzduch.
4. Kúpeľ nôh. Kto sa necíti na vaňu môže si urobiť aspoň kúpeľ nôh. Do dostatočne veľkej nádoby napustite vodu v teplote cca 36°C, pridajte éterický olej alebo soľ. Ponorte nohy do vody a postupne prilievajte horúcu vodu, teplotu môžete zvýšiť až na 42°C. Oleje preniknú do krvného obehu, voda prehreje organizmus. Kúpeľ by mal trvať zhruba 20 minút. Potom nohy osušte a nezabudnite na teplé ponožky.
5. Cibuľové ponožky. Osvedčením receptom našich babičiek proti prechladnutiu sú tzv. cibuľové ponožky. Nakrájajte jednu veľkú cibuľu na prúžky, dajte ju do bavlnených alebo vlnených ponožiek. Ponožky natiahnite na nohy a cibuľu rozložte na priehlavok aj na spodok chodidla. Je dobré to nechať pôsobiť na nohách celú noc.
6. Cesnak je ako liek. Cesnak obsahuje veľké množstvo látok dôležitých pre ľudský organizmus, je prírodným antibiotikom a pôsobí proti nádche, zatočí s vírusmi a baktériami.
7. Šup do tepla. Poviete si, že je to len nádcha, pozor nepodceňujte ju! Aj takú chorobu ako je prechladnutie je dobré vyležať. Pokiaľ je to možné, tak čo najskôr do pyžama a šup pod perinu. Môžete si zapáliť vonnú sviečku s kvapkou mentolového oleja aby sa vám lepšie dýchalo a oddychujte.
8. Čistite si nos soľným roztokom. Kúpite si ho v každej lekárni. Sprej s obsahom morskej soli alebo Vincentka pomôže zmenšiť opuch sliznice, odstráni časť nečistôt a mikroorganizmov, ktoré sa na nej zachytili. Ak ho nemáte kúpený, môžete si ho pripraviť aj doma. S bežnými kvapky na nádchu opatrne. Pomôžu vám pri opuchu sliznice v nose, takže sa vám bude lepšie dýchať. Treba si však dať pozor a vyvarovať sa dlhodobému užívaniu. Poriadne si prečítajte príbalový leták ako dlho je vhodné dané kvapky používať !
9. Červený nos. Pri tej kope minutých vreckoviek a šuchaniu nosa dostáva pokožka poriadne zabrať. Nezabúdajte ju od začiatku poriadne premasťovať.
10. Zvýšte príjem vitamínu C. Dôležitý je zvýšený prísun vitamínu C najlepšie v čerstvom ovocí a zelenine. Ak nám nepokryje dostatočne dennú dávku, siahnite po doplnkoch z lekárne.

Uvidíte, že ráno sa určite budete cítiť lepšie.

ZDIEĽAJTE NÁS