nadcha1Každý sa určite stretol problémom zvaným nádcha. Túto najčastejšiu chorobu riešime všetci takmer rovnako. Skočíme si do lekárne a vyberieme si z množstva ponúkaných kvapiek do nosa. Nosové kvapky nám zvyčajne rýchlo pomôžu.

Uvolnia opuch sliznice, odstránia pocit upchatého nosa a uľahčia dýchanie.  Ale čo ak používame kvapky príliš často? Tak ako užívaním iných liekov, môžeme sa stať závislými. 
 
Ako sa závislosť prejavuje a čo je vôbec príliš časté používanie kvapiek?
V každej zakúpenej krabičke liekov nájdeme príbalový leták, ktorý nás informuje o danom lieku - zloženie, užívanie, rôzne upozornenia a podobne.
U niektorých prípravkoch môže dojsť k vzniku závislosti už po 7 až 10 dňoch užívania, záleží na konkrétnom druhu kvapiek. Ak sa však aj napriek tomu rozhodnete používať kvapky dlhšie, môžete si poškodiť sliznicu a  vyvolať chronický zápal.
Ak sa u vás počas dlhodobého užívania kvapiek prejavia príznaky ako bolesť hlavy, závraty, nervozita, poruchy spánku, zvýšený krvný tlak je na čase zvážiť, či sa u vás nezačala prejavovať závislosť na nosových kvapkách.

Každej závislosti sa človek zbavuje ťažko. Je však možnosť zbaviť sa potreby užívania kvapiek? Lekári a mnohí, čo prešli závislosťou tvrdia, že to ide iba s pomocou lekárov, ktorí zvolia tú najlepšiu alternatívu liečenia.

Autor: redakcia

ZDIEĽAJTE NÁS