ginger, zázvor, ďumbier Ak máte radi silnú a prenikavú chuť zázvoru alebo inak ďumbiera v jeho najčistejšej forme doplnenú prírodným vitamínom C, tak tento recept je práve pre Vás. Vhodný na letné osvieženie na studeno, ale aj v zime na zahriatie do horúcich nápojov.

Vhodné na upokojenie žalúdka, podporu trávenia, zaháňanie bacilov ale aj chuť a osvieženie ako sirup či prísada do miešaných nápojov.

zazvor citron elixirV jednoduchosti je krása a tak stačí zázvor a citrón v pomere 1:1.

Postup:
Zázvor umyjeme, zbavíme usušených alebo znehodnotených častí, nešúpeme. Následne odšťavíme ideálne v závitovom/šnekovom odšťavovači pre čo najšetrnejšie spracovanie, uchovanie enzýmov a konzistencie. Takto odšťavený je naozaj sila zázvoru v čistej nekompromisnej podobe.
Citrón odšťavíme ideálne v lise na citrusy, aby sme do elixíru dostali čistú citrónovú šťavu bez kôstiek. Potom stačí už len zmiešať, dať do fliaš a do ľadničky a používať ako sirup alebo ochutenie nápojov. Vydrží v chladničke týždne.

Vhodné nasadiť pri prvých príznakoch nachladnutia či chrípky vo verzii "na horúco" v litrovom čaji. Vliať do horúceho nie do vriaceho čaju,  podobne ako med.
Na bežné použitie sa  svedčil ranný nápoj na lačno.

Môže vás zaujímať aj:

 

Pôsobí pri infekciám horných dýchacích ciest, nevoľnostiam, nadúvanie, pálenie záhy alebo pri hnačkových ochoreniach, podporuje imunitu. Zázvor rozpúšťa hlieny, má protizápalové účinky, zmierňuje bolesti v krku. Znižuje hladinu cholesterolu v krvi a v pečeni a zvyšuje produkciu žlče a má pozitívny vplyv na krvný obeh.

Nechcem to prisúdiť tomu sirupu ale pred pár rokmi som býval chorý hádam raz za 2 mesiace, a posledné 2 roky sa mi stalo raz, že ma zmohla choroba a to trvalo 2 dni a bol som fit aj keď všetci ostatní ozaj epidemiovali okolo mňa v týždňoch.

Ja budem spokojný, keď to čo i len jednému človeku urobí tak dobre ako mojej rodine.

 

Autor: Ján Jedinák
Elementifire.sk

zazvorovo citronova stava

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame