kapusta bielaKyslá kvasená kapusta bola od nepamäti bežnou súčasťou slovenskej kuchyne. V dávnej dobe nesmela chýbať v žiadnej špajzy. Bol to nielen zdroj obživy, ale i vitamínu C, B3, B5, B6 a B12. Obsahuje tiež minerály a stopové prvky, najmä draslík, železo, horčík a zinok.

Ako už vieme je to doslova vitamínová bomba, ktorá v období neskorej jesene a zimy dopĺňajú vitamíny do ľudského tela v čisto prírodnej forme. Dobre naložená kapusta sa dá potom konzumovať počas celého roka.

Ako vzniká kyslá kapusta?

Na kvasenie vyberáme zdravé, pevné hlávky kapusty neskorších odrôd. Tieto sú vhodné skladovanie a nakladanie. Neskorú kapustu narežeme špeciálnym struhákom alebo nožmi. V dnešnej dobe si vieme zakúpiť v obchode aj nakrájanú kapustu, čo vám uľahčí jej spracovanie. Čas medzi narezaním a tlačením do súdka má byť čo najkratší. Dosiahneme tak uchovanie dôležitých vitamínov.

Za svoju unikátnu, kyslú chuť vďačí bakteriálnemu kvaseniu. Takto vykvasená kapusta napomáha tráveniu, udržiava priaznivú črevnú flóru, priaznivo pôsobí na funkciu pečene. Pre všetky svoje blahodarné účinky sa radí medzi zdravé potraviny.

kapusta

Do čoho nakladať kapustu?

V domácnostiach sa na kvasenie najčastejšie používajú kameninové alebo keramické súdky, ktoré dostať v obchodoch v rôznych veľkostiach. V minulosti sa najčastejšie nakladala do veľkých drevených sudov a kadí. V bytoch s problémom uskladnenia sa často využívajú aj veľké zaváraninové sklenené fľaše.

Prečítajte si aj: Kyslá kapusta – liek pre črevo


Ako nakladať kyslú kapustu?

kapusta2Každá gazdinka ma na nakladanú kapustu vlastný recept. Základom všetkých je kuchynská soľ a rasca, bobkový list, celé čierne korenie. Niektorí pridávajú na spodok súdka napríklad jabĺčka, hrozno, cibuľu, chren ...

Prísady by sa mali rovnomerne rozsypať po vrstvách nastrúhanej kapusty. Kapustu natlačíme tak, aby sa z nej vytlačili všetok vzduch a prebytočnú vodu - šťavu a penu. Túto uvolnenú šťavu odoberáme hrnčekom a postupujeme tak až kým nenatlačíme všetku nastrúhanú kapustu. V súdku si necháme na vrchu miesto na zaťaženie kapusty. Ideálne je uložiť na vrch bukovú dosku na ktorú položíme dostatočne ťažký kameň. Ak nemáme kameň skúste použiť napríklad vodou naplnenú bandasku alebo iný ťažký predmet. Ak používame hlinený či keramický súdok, ktorý ma vrchnák, do žliabku pod vrchnák nalejeme dostatok vody a súdok zakryjeme. 
Kapustu na pár dní umiestnime na teplejšie miesto do 25°C, aby sme podporili proces kvasenia.
Vodu do žliabku na súdku priebežne dolievajte, inak sa doň dostane vzduch a kapusta sa môže pokaziť.
Keď kapusta vykvasí (čas je individuálny cca 3-až 5 týždňov) nádobu premiestnime na chladnejšie miesto, kde vydrží pri správnej starostlivosti aj do jari.

Zdroj foto: pixabay.com

 

ZDIEĽAJTE NÁS