zuby bolest zimaTo, že počasie ovplyvňuje zdravie našich zubov, nie je žiadna novinka. Dôvodov je hneď niekoľko. Počas kratších dní a dlhých večerov máme vo zvyku jesť viac pečiva a sladkostí, jednoducho povedané, cukru.

 A nadmerná konzumácia cukru rozhodne ovplyvňuje zdravie našej ústnej dutiny. Čo však v studených dňoch najviac vplýva na to, ako sa cítia naše zuby, sú nižšie teploty vzduchu.

Keď sa počasie zmení a vzduch sa ochladí, veľa ľudí pociťuje ostrú bolesť, ktorú spôsobuje najmä zvýšená citlivosť zubov. Prečo vdychovanie chladného vzduchu môže spôsobiť bolesť zubov? „Zvýšená bolesť zubov počas chladných dní môže mať niekoľko príčin. Jednou z nich je oslabená zubná sklovina alebo odhalené krčky v dôsledku zostúpených ďasien. Bolesť v zimnom období môže odhaliť aj skrytý zubný kaz. Často bolesti zubov v zime spôsobuje kombinácia týchto faktorov,“ objasňuje MDDr. Romina Tvrdoňová zo zubnej kliniky Dr. Martin.

Ak trpíte precitlivenosťou zubov v chladnom počasí, skúste si dať pozor na to, aby ste dýchali nosom a nie ústami. Tak zohrejete vdychovaný vzduch, posielate ho priamo do zadnej časti hrdla, pričom obíde zuby. 

citlive zuby zima

Na senzibilné zuby skúste používať špeciálnu zubnú pastu a ústnu vodu vyrobenú pre citlivé zuby. Pri vyšetrení v zubnej ambulancii určite spomeňte citlivosť zubov svojmu stomatológovi. „Je dobré, ak máme od pacienta informáciu o precitlivenosti jeho zubov v chlade. Vtedy sa zameriavame na vylúčenie iných príčin zvýšenej bolesti zubov. Na zmiernenie príznakov môžeme pomôcť napríklad fluoridáciou,“ radí Romina Tvrdoňová.

Zmeny teploty môžu ovplyvniť aj stav zubných koruniek a výplní. „Chladné počasie obyčajne odhalí aj problémy s korunkou či plombou. Upozorňuje na prípadné poškodenia, opotrebenia či uvoľnenia zubných náhrad,“ vysvetľuje stomatologička zo zubnej kliniky Dr. Martin.

Čo môžete urobiť na ochranu svojich zubov počas chladných dní?

Naplánujte si kontrolu u zubára

Sychravé jesenné počasie spôsobuje problémy vašim zubom, najmä ak nie ste pripravení na zmeny, ktoré nastanú. Najlepší spôsob, ako chrániť zuby, je začať toto ročné obdobie návštevou zubára. 

Čistite si zuby inak

Ak vás trápia citlivé zuby, začnite používať zubnú kefku s mäkkými vláknami aby ste ochránili svoju jemnú sklovinu, a prejdite na zubnú pastu určenú na citlivé zuby. Ak máte vo zvyku čistiť si zuby hneď po jedle, počkajte radšej niekoľko minút. Tým sa vyhnete možnému poškodeniu skloviny.

Pite viac obyčajnej vody

Ak v zime nahrádzate vodu kávou, čajom a inými horúcimi nápojmi, škodíte svojim zubom. Tieto tekutiny často prijímame v obmedzenom množstve, a tak sa stáva, že sa telo dehydruje. Vtedy ústa zastavia produkciu slín, čím sa vytvára dokonalé prostredie na rozmnožovanie baktérií. Kombinácia zvýšenej konzumácie cukru a rastu baktérií spôsobuje tvorbu zubného kazu. Preto na ochranu zubov pite počas zimy dostatok čistej vody.

8 tipov na ochranu citlivých zubov počas chladných dní

  • Zuby si čistite s mäkkou kefkou, ktorá nepoškodzuje sklovinu Používajte zubnú pastu obsahujúcu fluorid alebo pastu určenú na citlivé zuby.
  • Znížte množstvo kyselín a cukru vo svojej strave, aby nedošlo k tzv. demineralizácii zubov, a tým k poškodeniu zubnej skloviny.
  • Na zmiernenie príznakov citlivosti používajte prípravky s obsahom fluoridov.
  • Počas chladných dní dávajte pozor, aby ste vdychovali chladný vzduch výlučne nosom.
  • Pri pobyte v chlade popíjajte teplé (nie horúce) nápoje.
  • Pravidelne vymieňajte zubnú kefku a udržujte ju v čistote.
  • Objednajte sa na preventívnu prehliadku u zubára a absolvujte ošetrenie fluoridom, tzv. fluoridáciu.
  • Pri športovaní v chladnom počasí používajte chrániče zubov, čím zabránite ich narážaniu o seba a prípadným zraneniam.

Juliana Murcínová
Reklamný článok

foto: www.istockphoto.com

ZDIEĽAJTE NÁS