pupava s čmeliakomKaždému dobré známa rastlinka. Bezlistá byľ s jediným zlatožltým kvetom, listy učupené v prízemnej ružici s typicky pre celú rastlinu - tvorba horko-mliečnej tekutiny po odtrhnutí. Niektorí ju považujú za burinu, ako neprekonateľný problém v trávniku, iní pre zmenu pre jej liečivé vlastnosti za veľké plus pre svoje zdravie.

Púpava je už po stáročia využívaná, ako liečivo pri liečení veľmi veľa zdravotných neduhov. Ak k tomu pridáte schopnosť jarnej očisty organizmu (má aj krv čistiace účinky), naozaj k tejto bylinke ťažko nájsť rovnocenného konkurenta.

Teda liečivá a každému ľahko dostupná.


Kvitne od apríla do júla, ale kvety zbadáte aj oveľa neskôr na lúkach, poliach alebo pri cestách. Celá rastlina je liečivá. Listy sa zbierajú pred kvitnutím, korene v skorú jar alebo v jeseni.

 

luka pupav

 

Konzumovať ju môžete aj čerstvú. Všetky jej časti (koreň, listy, stopky aj kvety) sú jedlé a liečivé. Za hrsť čerstvej púpavy (5 - 6 listov) denne pri problémoch s trávením, so žlčníkom alebo s pečeňou a máte po ťažkostiach, stanú sa minulosťou.

Púpava obsahuje vitamíny A, B, C a D, minerálov je to draslík, vápnik, železo, sodík, hliník, meď, kremík, síra, fosfor, taktiež je bohatým zdrojom na saponíny, horčiny a nedoceniteľným zdrojom chlorofylu.


Lieči ochorenia, ktoré trápia väčšinu ľudskej populácie

Pomáha najmä pri

 

pupava s_listami

 

V poslednej dobe sa propagujú jej pozitívne účinky  pri liečbe onkologických ochorení. Dostáva sa do popredia ako „bojovníčka" proti rakovine najmä prsníkov a vaječníkov s melanómom, ale účinne pôsobí aj na iných miestach zdroja tohto ochorenia. Neničí zdravé bunky, no môže však narušiť účinok chemoterapie, alebo užívaných lekárom predpísaných protirakovinových liekov, preto sa pri tejto diagnóze poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom, či bude vhodné a prospešné aj užívanie odvarov z púpavy.


Na rozdiel od farmaceutických prípravkov, púpavu môžete užívať celé mesiace. Jej účinky sa využívajú pri detoxikácii pečene, ale aj ako prírodné diuretikum pri opuchoch a zadržiavaní tekutín v tele (nezapríčiňuje straty draslíka), podporuje rast červených krviniek, ale aj čistenie krvi a tým spojené okysličovanie všetkých orgánov. Prečistením krvného riečiska sa znižuje krvný tlak a zlepšuje činnosť srdca.

 

pupavovy kvet


Púpavové listy obsahujú značné množstvo vitamínov C a B2, pridávajú sa do šalátov, ale aj ako príloha k mäsu. Púpavový kvet aj list v čerstvom stave, môžete využiť aj na atraktívnu dekoráciu pokrmov.

Nepremeškajte príležitosť na jej zber, je to naozaj všeliek. Vaše úsilie vám bude viacnásobne vrátené.

 

Wanda

ZDIEĽAJTE NÁS