baza kvetKvitnutie kríkov bazy čiernej pomaly začína. To je čas prípravy na pár fliaš bazového sirupu.

Bazové kvety sa osvedčili ako domáci liek proti chrípke, nachladnutiu a sú aj účinným prostriedkom pri uvoľňovaní hlienov.

Kvety treba zberať v slnečné dni a nie hneď po daždi, musia byť čisté bez vošiek a iného hmyzu. Zberajte opatrne, aby ste z nich nevyprášili peľ.

Pred prípravou ich v žiadnom prípade neumývajte.

Čo potrebujete:

  • 20 pekne rozkvitnutých kvetov 
  • Kryštálový cukor (na 1l/700g) 
  • 2 citróny
  • kyselinu citrónovú

 

Do veľkého hrnca vložte bazové kvety spolu citrónom nakrájaným na kolieska a zalejte 5 litrom vody. Kvety v hrnci zaťažte, aby boli všetky ponorené a nechajte lúhovať 24 hodín. Počas lúhovania ich môžete premiešať a opäť zaťažiť. Po tejto dobe hrniec s bazou dajte na sporák a povarte cca pol hodiny, potom sceďte.

Podľa množstva čistého výluhu dávkujete a to: na 1 liter pridajte 700 g cukru a 5 g kyseliny citrónovej.

V hrnci na sporáku miešate dovtedy, pokiaľ sa cukor rozpustí. Zmes nechajte prejsť varom. Ešte horúce nalievajte do pripravených čistých fliaš. Dobre uzatvorte a nechajte pomaličky prikryté vychladnúť.

 

Pri podávaní rieďte podľa potreby a chuti. Ak sa vám zdá nápoj prisladký môžete pridať citrónovú šťavu.
Najlepšie chutí s vodou alebo sódou vychladený prípadne minerálnou vodou. Sirup môžete použiť aj na sladenie čaju, vynikajúci je mätový, šalviový, ale aj z medovky lekárskej. Čaj získa veľmi lahodnú a nenapodobiteľnú chuť.

 

Martull

 

ZDIEĽAJTE NÁS