dychanie lekar vyšetrenieDýchanie je jedna z podmienok života každého organizmu. Ústredným orgánom sú pľúca, ktoré zabezpečujú intenzívny kontakt ľudského organizmu so vzduchom. Čo môže postihnúť naše pľúca v čase viróz?

Každý človek denne vdýchne približne 10 000 – 20 000 l vzduchu, pričom sa s ním do tela dostáva aj množstvo nežiaducich látok v kvapalnom či plynnom skupenstve alebo samotný prach. Mnohé z nich bývajú práve spúšťačom rôznych problémov.

Na celkový stav dýchacieho systému teda vplýva najmä prostredie, v ktorom žijeme, ale aj životný štýl každého z nás (strava, fajčenie, pohyb, zamestnanie).
Ochorenia, ktoré postihujú dýchacie cesty môžu mať akútny ale aj chronický priebeh a zasiahnuť môžu horné aj dolné dýchacie cesty. Medzi typické prejavy akéhokoľvek ochorenia dýchacích orgánov patrí predovšetkým kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi, teplota, či dokonca modrasté sfarbenie kože a slizníc.

Astma – ide o chronické ochorenie vyvolané zápalom trubíc v pľúcach. Veľmi často súvisí s rôznymi alergiami. Typickým prejavom je astmatický záchvat, kedy je obtiažne sa nadýchnuť. Aj keď tento záchvat trvá iba niekoľko minút, treba si uvedomiť, že ide o dlhodobý zápal v pľúcach, ktorý máme ja vtedy, keď nič necítime. Spúšťačom astmy môžu byť alergénne ale aj nealergénne zložky prostredia ako napr. prach, dym ale aj samotný stres. Liečba spočíva v podávaní liekov na tlmenie príznakov (aerosóly, injekcie). Predchádzať sa tomuto ochoreniu dá správnou stravou (zásaditá), podporovaním imunity a vyhýbaniu sa stresu a najčastejším alergénom. Pomáhať môžu rôzne relaxačné techniky (joga, meditácia), pitie bylinkových čajov (rumanček, baza, skorocel, podbeľ).

Bronchitída – ide o zápal bronchov, čiže trubíc, ktoré spájajú priedušnicu s pľúcami. Prejavuje sa kašľom, chrčaním a vykašliavaním hlienu. Príčinou je baktéria alebo vírus, hlavne u fajčiarov. Ovplyvňovať ochorenie okrem fajčenia negatívne môže samozrejme aj prostredie, rôzne chemické látky. Podmienkou liečby je hlavne prestať fajčiť, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, podporovanie imunity, inhalovanie liečivých látok, prípadne podávanie antibiotík.

Kašeľ – môže byť suchý alebo vlhký. Suchý je prejavom zápalu priedušnice a dostavuje sa pri nadýchnutí a vyvoláva bolesť v hrudníku. Vlhký kašeľ sa prejavuje vylučovaním hlienu z priedušiek a pľúc. Na liečbu sa podávajú hlavne rôzne sirupy, či už na vykašľanie a uvoľnenie dýchacích ciest alebo samotné potlačenie kašľa. Pomáhajú rôzne bylinkové čaje, či správna strava. POZOR nebezpečné je, ak vykašliavame krv, vtedy treba okamžite vyhľadať lekára!

Laryngitída – je zápal hrtana a hlasiviek. Prejavuje sa škriabaním v hrdle, stratou hlasu, ťažkosťami s prehĺtaním, kašľom. Na začiatku býva kašeľ suchý, ale keď sa nelieči, mení sa na vlhký. Dôležité je zvlhčovať dýchacie cesty (dostatok tekutín), pokoj, nenamáhať hlasivky. Z byliniek pomáhajú šalvia, echinacea, zázvor.

Pneumónia (zápal pľúc) – vyvoláva ho baktéria alebo vírus. Príznakom je vykašliavanie hlienu, bolesť hrude, dýchavičnosť, zimnica. Liečba spočíva (ak ide o bakteriálny zápal) v podávaní antibiotík, dostatku tekutín a jednoducho oddychom (ležať v posteli). Vyskúšať môžeme aj teplé obklady na hrudník a chrbát a podávanie horúcich polievok, najmä zeleninových vývarov.

Prečítajte si aj:

Autor: Denisa
Foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS