Postihnutá môže byť sliznica nosa, hrtana, hltana alebo aj dolných dýchacích ciest. Prenos nastáva tzv. kvapôčkovou infekciou čiže kašľom, kýchaním, chŕkaním alebo priamym kontaktom s chorým človekom.

Ochorenie z prechladnutia prípadne chrípka najčastejšie súvisia s oslabením imunitného systému organizmu.

Zvýšená tvorba hlienov je súčasťou pri rôznych infekciách vírusmi alebo baktériami. Tiež môže súvisieť s neinfekčným podráždením priedušiek a slizníc a to v dôsledku nadmernej prašnosti prostredia, fajčení, smogu a iných dráždivých subjektov, ktorým je neustále vystavovaná naša dýchacia sústava. V každom prípade treba nadbytočný hlien z dýchacích ciest odstrániť a o túto činnosť sa "stará" všetkým dobre známy kašeľ.

Môže vás tiež zaujímať : Ochorenia dýchacích ciest

Kašeľ

Kašeľ slúži ako obranný reflex organizmu, ktorý uvoľňuje dýchacie cesty. Pri nedostatočnom vykašliavaní hrozí hromadenie (stagnácia) hlienu v dýchacích cestách, čím nastáva premnoženie mikroorganizmov a zhoršenie zdravotného stavu.


Kašeľ môže byť:

  • vlhký - ten je typický pre infekčné ochorenia dýchacích ciest, na vykašliavanie (odstránenie) hlienu - expektoranciá alebo mukolytiká
  • suchý dráždivý kašeľ - dráždi dýchacie cesty, na potlačenie suchého kašľa – antitusiká


Vykašliavaný hlien za normálnych okolností je číry bez akéhokoľvek sfarbenia. Pri jeho zvýšenej tvorbe je dôležité, aby ste si všímali jeho zafarbenie a prípadný zápach.
Farba hlienu signalizuje závažnosť ochorenia, čírej môže prechádzať do žltej, zelenej, hnedej, ružovej až spenenej tmavo červenej (často hlien s krvou), čiernej alebo čierno šedej.

Pri akomkoľvek zhoršení zdravotného stavu a pretrvávaní ťažkostí je odporúčané odborné vyšetrenie, to platí aj v prípade vykašliavania hlienov. Pri výbere liekov na konkrétny druh kašľu sa treba poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Odporúčania pri ochorení horných dýchacích

Ak trpíte ochorením horných dýchacích ciest vtedy sa odporúča:

  • zvlhčovať vzduch v miestnosti - ideálne s pridaním kamiliek, ktoré pôsobia protizápalovo alebo tiež eukalyptové oleje, ktoré napomáhajú uvoľňovaniu dýchania
  • intenzívne vetrať - dostatok čistého a zdravého vzduchu
  • ľahká strava bohatá na vitamíny a minerály - nezaťažuje organizmus a dopĺňa telu potrebné látky
  • dostatok teplého nápoja (rôzne čaje a odvary)

Infekcie dolných dýchacích ciest sa prejavujú ako konečná fáza pôvodne ľahkej infekcie horných dýchacích ciest, sú zriedkavejšie ale vzhľadom na ťažší priebeh oveľa závažnejšie.

Medzi zriedkavejšie ale vážne ochorenia dýchacieho systému a pľúc sa zaraďuje:

Tuberkulóza - pri pľúcnej forme sa prejavuje únavou, sťaženým dýchaním a produktívnym kašľom spolu s hlienom. Okrem pľúc môže zasiahnuť kosti, obličky, kožu ale i mozog.
Chlamýdiové infekcie - spôsobujú nadmernú tvorbu hlienov a silný kašeľ.

Značné vykašliavanie hlienu nastáva aj pri askaridóze, toto ochorenie je spôsobené hlístou, ktorá žije v tenkom čreve. Larvy tohto červa sa môžu dostať do krvného obehu a usadiť aj v pľúcach, preto nastáva vykašliavanie hlienu niekedy s prímesou krvi.

Prečítajte si tiež: Cibuľa - zabijak respiračných ochorení

Chrípka

Chrípka je akútna infekcia spôsobená vírusom, ktorý sa rozmnožuje a preniká do slizníc dýchacích ciest. Následne vyvoláva zvýšenú telesnú teplotu, zahlienenie, kašeľ a celkovú únavu tela. Toto ochorenie by sme nemali ignorovať, neliečená chrípka môže spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy.

Naozaj by sme nemali podceňovať žiadne zahlienenie spojené s kašľom. Veľakrát pokašliavanie neberieme do úvahy, ale čo ak sa nám v dýchacej sústave "rodí" omnoho väčší problém ako si pripúšťame.

Zdroj foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS