angina liecenieBolesť v hrdle dokáže poriadne potrápiť. Nepodceňujte ju, najmä ak sa k nej pridajú ďalšie príznaky.

Ochorenia dýchacích ciest sa zvyčajne vyskytujú nástupom sychravých dní. Organizmus vtedy musí zápasiť s chladom, je vystavovaný väčšej záťaži a tak je náchylnejší na ochorenia spôsobené baktériami a vírusmi.

Bolesť v hrdle je tým najčastejším prejavom ochorenia – vyskytuje sa pri prechladnutí či chrípke alebo angíne. Dôležité je však vedieť rozlíšiť, kedy ide o aké ochorenie a najmä kedy treba vyhľadať lekára.

Čo je angína

  • Angínu spôsobujú najčastejšie baktérie, napr. streptokoky a ide o jedno zo závažnejších ochorení. Prejavuje sa horúčkou, bolesťou hlavy a svalov a únavou. Typickým znakom je bolesť pri prehĺtaní, ktorá je dôsledkom zapálených mandlí. Angínu neraz sprevádzajú bolesti v ušiach, upchatý nos alebo zväčšené uzliny, ktoré sú v prednej časti krku.
  • Na liečbu sa podávajú antibiotiká, doba liečenia je zvyčajne 7-10 dní. Zároveň sa predpisujú aj lieky proti horúčke a bolesti.
  • Príznaky angíny rozhodne nepodceňujte, pri zanedbaní liečby môže dôjsť ku komplikáciám a hrozí, že sa infekcia rozšíri do iných orgánov a poškodí ich. Vyústením potom môže byť poškodenie kĺbov alebo nervového systému.
  • Podobné príznaky ako angína majú aj ďalšie ochorenia, pre určenie diagnózy sa preto robia rozličné vyšetrenia – ORL, biochemické, vyšetrenie krvného obrazu alebo sérologické.

Zápal a bolesť v hrdle

nadcha prechladnutieZápal môžu spôsobiť baktérie aj vírusy - v závislosti od pôvodcu sa volí liečba. Na bakteriálny zápal sa predpisujú antibiotiká. Pri nich je nesmierne dôležité správne užívanie – pri nesprávnom alebo nadmernom užívaní strácajú svoj účinok, pretože si baktérie na ne vytvárajú rezistenciu. Z tohto dôvodu je dôležité určiť či ide o bakteriálne ochorenie, aby sa antibiotiká nepoužívali pri ochoreniach, kde účinok nemajú.

Antivoritiká sa používajú pri zápaloch spôsobených vírusmi, používajú sa však len mimoriadne.

K ďalším spôsobom liečby patrí lokálna liečba, ktorú poznáme vo forme liekov s dezinfekčným a antibakteriálnym účinkom. Dostupné sú spreje, tablety na cmúľanie, tinktúry alebo roztoky na výplach. Nápomocné bývajú aj bylinkové čaje, ktoré môžu bolesti zmierniť.

Prevencia pred bolesťami hrdla

Na posilnenie organizmu je potrebné mu dodať vitamíny a stopové prvky. Veľký význam zohrávajú vitamíny C, D a zinok. Najmä v zimnom období treba myslieť na dodanie vitamínu D, ktorého je v tomto ročnom období nedostatok kvôli nižšej dávke slnečného žiarenia.

bolest hrdlo liecenie

Bolesť v krku

Ide o príznak ochorenia – bolesť môže signalizovať chrípku, angínu, prechladnutie a podobne. Zapríčiniť ju môžu baktérie aj vírusy. Bakteriálna infekcia má bolestivejší a ťažší priebeh a zväčša ju sprevádza horúčka. U vírusovej infekcie je priebeh miernejší a rýchlejšie odznie.

Bolesť v krku sa lieči spolu s diagnostikovaným ochorením. Antibiotiká sa predpisujú v prípade bakteriálnej infekcie, pri vírusovej sa zmierňujú príznaky ochorenia. Na liečenie sa odporúčajú bylinkové čaje, antiseptické pastilky, kloktanie alebo inhalovanie.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS