sex ochranaGenitálny herpes, alebo herpes genitalis, ľudovo opar patrí medzi vysoko nákazlivé, vírusové sexuálne prenosné ochorenie.

Výskyt genitálneho herpesu je celosvetový. Pôvodcom genitálneho herpesu je vírus Herpes simplex. Existuje až viac subtypov vírusu herpes simplex, ale len dva z nich sú schopné vyvolať toto ochorenie.

  • Herpes simplex typu 1 (HSV I) najčastejšie vyvoláva výsev okolo úst a na perách.
  • Herpes simplex typu 2 (HSV II) ten je pôvodcom genitálneho herpesu, ale nezapríčiňuje vznik na perách a v okolí úst.

Herpes vírus sa prenáša len priamym kontaktom pokožky s postihnutým miestom, aj keď infikovaný človek nemá práve výsev oparu. Ak sa vyrážky objavia, vtedy sa choroba stáva veľmi infekčnou. Jedinec s oparom na ústach pri orálnom styku, môže vírusom nakaziť genitálie svojho partnera. Preto sa odporúča vyhýbanie sa pohlavného styku v čase výsevu.

Herpes je nevyliečiteľné ochorenie

Herpes je nevyliečiteľné ochorenie a u mnohých ľudí sa objavuje periodicky. Často sa objavuje v období, keď človek prekonal nejakú chorobu napríklad chrípku, aktivovať ho môže aj stres, menštruácia, horúčka... U žien herpes vírus zvyšuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Takisto aktívne štádium herpesu zvyšuje riziko nákazy HIV vírusom.

Nebozkávajte sa s človekom, ktorý má na ústach opar, nedeľte sa s ním o pohár, príbor, uterák... Úplne sa vyhýbajte pohlavnému styku análnemu, vaginálnemu alebo orálnemu, keď sa u vás alebo partnera objavia príznaky herpesu. Vždy s takouto osobou používajte kondóm. Nemilujte sa, ani keď použijete ochranu, ak má partner výsev, hrozí nákaza tých častí teľa, ktoré kondóm nepokrýva.

Príznaky genitálneho herpesu

Príznaky nemusia byť zo začiatku ochorenia viditeľné. Obvykle po 2. až 10. dňoch od preniknutia nákazy do organizmu, sa objaví pálenie, svrbenie až bolesť v genitálnej oblasti, alebo v oblasti okolo konečníka.

U žien sa môže objaviť neobvyklý výtok z pošvy. V genitálnej oblasti, v okolí konečníka a zadku sa začínajú objavovať viac početné vyrážky, pľuzgieriky, ktoré vyvolávajú bolesť. Pohlavný styk sa stáva nepríjemný. Infikovaný človek sa cíti ako pred chrípkou. Nepríjemné a bolestivé vyrážky u žien môžu byť len v pošve a na krčku maternice, kde nie sú vidieť a teda žena nemusí akútne štádium herpesu spozorovať včas.

Obvykle po uplynutí 2. až 3. týždňoch prvotné príznaky genitálneho herpesu sú na ústupe a infekcia sa dostáva do pokojového štádia. U väčšiny nakazených sa periodicky vracia. V akútnom štádiu, hlavne keď sa pľuzgieriky rozkladajú sú veľmi infekčné, preto sa vyhýbajte bližšiemu telesnému kontaktu s takouto osobou.

Genitálny herpes ako každý iný herpes sa vyliečiť nedá. Počas výsevu sa na zmiernenie príznakov a urýchlenie hojenia používajú lieky, alebo vodička na potieranie vyrážok. V lekárni na dnešnom trhu je možné zakúpiť mastičky, utišujúce gély alebo olejčeky, ktoré zmiernia nepríjemné problémy, ktoré nepochybne herpes spôsobuje.

Znovu stará a dobrá pravda, nepodceňujete ochranu prezervatívy, alebo kondómy sú dostupné pre každého. Po nakazení je neskoro sebe, alebo partnerovi niečo vyčítať, preto sa vždy dopredu zabezpečte, veď zdravie máte len jedno.

-r-
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS