praslicka zber pouzitieNa liečebné účely sa používala už v staroveku. Praslička roľná má svoje využitie pri problémoch s močovou sústavou a podporuje správne fungovanie pečene.

Praslička roľna je trváca bylina s dlhým podzemkom. Na jar vyrastá byľ, ktorá ma na vrcholku klas s výtrusmi, v letných mesiacoch zase vyrastá malý vetvený stromček. Praslička obsahuje vitaním C, karotén, kyseliny, flavonoidy, horčiny, živice, triesloviny, bielokoviny, sacharidy či éterické oleje.


Účinky prasličky roľnej

Praslička má svoje využitie pri problémoch s močovou sústavou – má výrazne močopudné účinky a tak napomáha odstrániť z tela škodlivé látky. Praslička pôsobí priaznivo aj na správne fungovanie pečene a pevnosť kostí. Navyše podporuje pružnosť ciev a srdca. Praslička sa dá použiť aj na oplachovanie vlasov alebo do kúpeľa, má hojivé účinky na poranenia kože.

Ďalšie účinky

  • pomáha pri liečbe reumatoidnej artritídy
  • vďaka močopudným účinkom zmierňuje opuchy a pomáha odstraňovať obličkové kamene
  • podporuje rast vlasov
  • pomáha pri liečbe žalúdočných vredov

praslicka zdravie 

Zber prasličky

Pri zbere si treba dať pozor a uistiť sa, že naozaj ide o prasličku roľnú. U nás sa vyskytujú tri druhy prasličiek: praslička roľná, lesná a bahenná. Prasličku lesnú nájdete pri prameňoch potokov, prasličku bahennú zase v mokradiach a na močaristých lúkach. Obe obsahujú vysoké percento alkaloidov, vo vyšších dávkach môžu byť až toxické.

Praslička roľná rastie pri okrajoch lesov, pozdĺž potokov a v blízkosti ciest. Zbiera sa jej zelená byľ a to v mesiacoch máj – september, odrezávajú sa stonky aj rozkonáreniny 20 cm od vrcholu. Sušenie by malo prebiehať pri teplote do 40 °C, rastlina by mala po usušení mala zostať zelená a nemať žiadnu chuť ani zápach. Znehodnotenie môže nastať pri vyššej vlhkosti vzduchu. Uchovávať by sa mala na suchom mieste, najlepšie v uzavretej nádobe.

  • Čaj z prasličky - na čaj potrebujete 1 lyžičku sušenej vňate, ktorú zalejete 250 ml vriacej vody a necháte lúhovať na 10-15 minút.
  • Odvar z prasličky - odvar na na oplachovanie vlasov po umytí šampónom alebo do kúpeľa sa pripravuje z 6 lyžíc sušenej vňate, ktorú je potrebné zaliať 1 litrom vriacej vody a nechať lúhovať na 15 minút.
  • Teplý obklad na rany - na prípravu potrebujete dve hrste sušenej prasličky, ktorú vložte do sita a nechajte napariť nad hrncom. Následne prasličku zo sita zabaľte do plátna a priložte na rany, ktoré sa zle hoja. Nechajte pôsobiť kým obklad nevychladne.

Upozornenie

Prasličku by nemali užívať deti, tehotné a dojčiace ženy a osoby, ktoré majú slabšie srdce.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS