zapal mocovych ciest letoZápal močových ciest môže znepríjemniť leto. Už pri prvých príznakoch je potrebné začať s liečbou, aby sa stav ďalej nezhoršil.

Leto láka k pobytu pri vode. Okrem príjemného schladenia počas horúčav si však môžeme odniesť aj zápal močových ciest. Vyvoláva ho bakteriálna infekcia, s ktorou sa stretávajú hlavne ženy, a to kvôli anatómii. Najčastejšie zápal vyvoláva baktéria črevná baktéria Escherichia coli, ktorá sa ľahko môže dostať do močovej rúry.

Dôvodom, prečo je tento zápal častý v lete je fakt, že sa baktérie ľahko množia v mokrom a vlhkom prostredí. Nosením mokrých plaviek zvyšujeme riziko výskytu zápalu.

V lete by sme nemali podceňovať ani sedenie na zemi, v mokrej tráve alebo v chládku – hoci sú vysoké teploty, tieto miesta močových cestách neprospievajú.

zapal mocovych ciest leto priznakyAké sú príznaky zápalu močových ciest?

Zápal sa prejavuje náhlou bolesťou v podbrušku a nutkaním na močenie. Pri močení sa bolesti zväčšujú a objavuje sa aj pálenie alebo rezanie.

Objavuje sa časté nutkanie na močenie – telo sa týmto snaží zbaviť baktérií. Pri močení sa však vyprázdni len menšie množstvo moču. Ten býva tmavý až zakalený, neraz aj s prítomnosťou krvi. Sprievodným príznakom zápalu býva aj zvýšenie teploty. Ženy často trápi aj kvasinková močová infekcia, jej prejavy sú svrbenie a pálenie v oblasti genitálií.

Liečbu treba začať okamžite

Už pri prvých príznakoch treba začať s liečbou. Dôležitý je neustály prísun tekutín, ktoré vyplavia baktérie z tela. Účinný je výťažok z brusníc – vďaka nim sa znižuje riziko, že sa baktérie prichytia na výstelku močovej rúry, a tak sa močové cesty lepšie čistia.

Dobrý pomocníkom je vitamín C, ktorý podporuje imunitu a okyslí moč, čo baktériám prekáža.

Bylinky na liečbu zápalu

Veronika lekárska
Bylinka obsahuje silné močopudné látky. Čaj sa dá pripraviť zo sušených kvetov aj listov: treba zaliať 1-2 čajové lyžičky štvrť litrom vriacej vody a nechať 10 minút lúhovať.

Praslička roľná
Obsahuje kyselinu kremičitú, ktorá pomáha rozpúšťať kamene a piesok v močových cestách. Čaj sa pripraví zaliatím 1 lyžičky sušenej bylinky štvrť litrom vriacej vody, nechajte lúhovať 15 minút.

zapal mocovych ciest praslicka

Prečítajte si aj: Za zdravím po jarnej lúke

Breza previsnutá
Pomáha vylúčiť z tela škodlivé látky. Čaj sa pripravuje so sušených alebo nakrájaných brezových listov, jednu lyžičku zalejte štvrť litrom vriacej vody, nechajte lúhovať 10 minút.

Alchemilka
Má močopudné účinky a pomáha tak prečisťovať močové cesty a obličky. Lyžička suchej bylinky alchemilky alebo jej koreňa, šálka horúcej vody. Necháme lúhovať cca 10 minút. Pijú sa 3 šálky cez deň.

Neliečený zápal môže vyústiť do vážnejších problémov, kedy sa zápal môže dostať až do obličiek a hrozí hospitalizácia. Pri príznakoch treba vyhľadať lekára.

autor: redakcia
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS