Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí si hovoria, že tento rok chcú na sebe zapracovať. Nie nadarmo sa vraví, v zdravom tele – zdravý duch. Dostať sa do formy však nie je možné bez správnej životosprávy a najmä dostatku pohybu.
Ak chcete byť fit, je potrebné zvoliť si správnu formu pohybu. Nielenže sa budete cítiť lepšie, ale spevníte si aj postavu.
Tu je päť športov, ktoré vám k tomu počas letnej sezóny určite pomôžu.
Plávanie
Ide o šport, pri ktorom aktívne zapájame celý pohybový aparát. Vďaka nadnášaniu vodou sa šetria kĺby a neničia sa ako pri iných športových aktivitách. Dôležité je dodržiavať správnu techniku, aby sa svaly zaťažovali rovnomerne a nenamáhali sme len jednu stranu tela. „Často sa stáva, že sa plavci pri kraule nadychujú stále na tú istú stranu. Na takúto chybu si treba dať pozor,” vysvetľuje Bc. Michal Grman, tréner. Zároveň dodáva, že po zvládnutí správnej techniky je ďalším bodom intenzita. Plávať desať minút nemôžeme považovať za tréning, ale skôr za ľahkú rozcvičku.
Ak si vyberieme na leto plávanie, určite treba vydržať aspoň
45 minút vrátane rozcvičky a strečingu. Výhodou tohto športu je aj horizontálna poloha tela, ktorá pozitívne ovplyvňuje srdce
a cievnu sústavu.
Beh
Ďalšou skvelou možnosťou je behanie. Pri vyberaní trasy je podľa Grmana najlepšie zamerať sa napríklad na počet stromov, okolo ktorých prebehneme. Kvalitný prísun kyslíka nám zaručí dlhšiu výdrž a lepší výkon. Tempo si volíme podľa svojich kondičných schopností, no ideálne je striedať ho. Samotný beh nám zvyšuje kapacitu pľúc a pozitívne vplýva na srdce. Tým, že zapájame celé telo, rozvíjame aj koordinačné schopnosti a podporujeme jeho držanie. Tento druh pohybu pomáha spaľovať tuky efektívne a relatívne rýchlo. Výsledky však netreba očakávať po prvých dvoch či troch tréningoch. Všetko má svoju postupnosť. Po každom náročnom behu nesmieme zabudnúť na strečingové cvičenia.
Joga
Ranná joga je skvelá vec pre stuhnuté telo a skrátené svaly. Okrem množstva výhod, ktoré prináša, je dôležité, aby sa vykonávala minimálne jedenkrát za týždeň. Vždy sa snažme zamerať na všetky časti tela. Pre ľudí, ktorí majú veľkú hypermobilitu (zväčšený rozsah pohybu v jednotlivom kĺbe), nemusí byť joga úplne ideálna. Všetko má však svoje riešenie a v takomto prípade stačí, ak v určitých pozíciách zostanete dlhšie, aby sa svaly posilnili. Cviky volíme od úplne jednoduchých až po namáhavejšie variácie. Môže sa stať, že zo začiatku bude ťažká úplne každá pozícia. Vhodné je preto ísť krok za krokom. Ďalším benefitom je dýchanie. Väčšinou dýchame plytko a rýchlo. Pri joge sa dostávame do pokojného a hlbokého dýchania, čo ovplyvní všetky procesy v našom tele.
Bicyklovanie
Pri bicyklovaní telo reaguje okamžite. Už po pár minútach sa zrýchľuje metabolizmus. Pri prvých jazdách môžeme rátať s bolesťou nôh, ale ak dodržíme isté pravidlá, bolesť bude miernejšia. „Pravidlom je rozcvičenie a zahriatie svalov pred jazdou a kvalitný strečing, ktorý sa dá vykonať aj v stoji, po jazde. Hlavné svaly, na ktoré by sme sa mali zamerať, sú zadné stehenné svaly, tzv. hamstringy, a rovnako s nimi treba ponaťahovať celú dolnú končatinu až po Achillovu šľachu. Zabudnúť nesmieme ani na vrchnú časť tela,” upozorňuje Grman. Keďže sme počas bicyklovania prevažne v predklone, je nutné kompenzovať tento stereotyp napríklad viacerými záklonmi
a zamerať sa aj na prsné svaly. Vždy je dôležité mať na mysli celý proces športovania. Pokiaľ začneme postupne menej náročnými trasami, naša kondícia sa bude zlepšovať bez väčších bolestí svalov.
In-line korčuľovanie
Ide o jednu z najefektívnejších aktivít na spaľovanie tukov, posilnenie svalov a zlepšenie rovnováhy. Vďaka kolieskam na korčuliach sa mení stabilita, čiže musíme vynaložiť väčšiu silu na udržanie sa. Navyše dochádza k efektívnemu spaľovaniu tukov. Tak ako pri všetkých pohybových aktivitách, aj tu treba najskôr rozohriať svaly rozcvičením a ukončiť kvalitným strečingom. Nikdy netreba tieto dva faktory podceňovať s ohľadom na naše svaly, pretože telo nám to raz spočíta. Z dlhodobého hľadiska predídeme hrozbám zranenia. Vďaka minimálne hodinovému korčuľovaniu nielen posilníme svaly dolných končatín, ale odbúrame z tela stres a naberieme na psychickej pohode. Pozor, aj pri tomto cvičení platí - všetko s mierou.
Čím viac aktivít a športov vykonáme, tým viac sme odolnejší voči vonkajším vplyvom prostredia. Len cvičiť však nestačí.
Po namáhavom výkone je dôležitý aj prísun dostatočného množstva vitamínov a minerálov. Tie je najlepšie dopĺňať prostredníctvom čerstvého ovocia a zeleniny, napríklad vo forme populárnych smoothie, ktoré nielenže výborne chutia, ale počas horúcich letných dní aj skvelo osviežia. „MioMat pripraví smoothie za dve minúty, takže šetrí čas, ktorého má dnes každý málo. Nemusí to byť len ovocné či zeleninové smoothie, s týmto kuchynským pomocníkom si dokážete pripraviť napríklad aj chutné rastlinné mliečko,“ hovorí Zuzana, ktorá zastupuje značku na Slovensku.
Recepty na smoothie
Acaico s jahodami a čučoriedkami
- 200 g mrazeného acaica
- 2 odmerky mrazených čučoriedok
- 12 jahôd (použili sme mrazené)
- 2 lyžičky chia a ľanových semienok
- pitná voda
- Mrazené ovocie vložte do nádoby. Pridajte semienka a dolejte studenú pitnú vodu tak, aby bola hladina vody medzi ryskami MIN a MAX.
Ananás s mangom
- 1 ananás
- 1 mango
- šťava z dvoch pomarančov
- 3 lyžičky ľanových semienok
- pitná voda
- Ovocie ošúpte, nakrájajte a vložte do nádoby. Pridajte pomarančovú šťavu a ľanové semienka a dolejte studenú pitnú vodu tak, aby bola hladina medzi ryskami MIN a MAX. Spustite prípravu.
Banán s kakaovými bôbmi
- 6 banánov
- 3 datle
- hrsť kakaových bôbov
- mandľové mlieko
- Banány ošúpte, nakrájajte na kúsky a spolu s datľami a kakaovými bôbmi ich vložte do nádoby a zmixujte.
Na zdravie!