teplomer aky vybratPoznáme klasické, digitálne aj bezkontaktné infračervené teplomery. Ako ale vybrať ten správny?

V žiadnej domácej lekárničke by nemal chýbať teplomer. Na zmeranie teploty máme dnes k dispozícii viacero typov teplomerov. Všetci poznáme ten klasický, no začíname siahať už aj po bezkontaktnom teplomeri. Ortuťové teplomery sú od roku 2009 smernicou Európskej únie zakázané kvôli ochrane životného prostredia a predchádzaniu otráv. Dnešné teplomery sú bezpečné a na trhu nájdeme hneď niekoľko typov.


Klasický teplomer

Na meranie teploty v domácom prostredí, ktoré chcete realizovať len raz za čas vám postačí aj klasický teplomer so stupnicou. Vzhľadom pripomína ortuťový, ale mernou kvapalinou je lieh, prípadne gálium. Používa sa teda rovnako ako ortuťový a patrí k lacnejším variantam. Je určený skôr pre dospelých ľudí, keďže treba na výsledok trochu dlhšie čakať a rovnako dlhšie trvá kým sa hodnoty na nich zrazia dolu. Tento teplomer však môže ukázať aj skreslenú hodnotu ak je človek spotený, preto je vhodné opakované meranie.

teplomer klasicky

Digitálny teplomer

Má jednoduché ovládanie – stačí ho len zapnúť, počkať kým sa objaví OK na displeji a dať ho do podpazušia, úst alebo konečníka. Takýto teplomer má kovový hrot, ktorý slúži ako snímač teploty. Po každom meraní je potrebné ho dezinfikovať. Jeho cena môže byť aj nižšia alebo podobná cene klasického teplomeru. Pred kúpou sa treba oboznámiť s výdržou batérie a ak má byť určený pre ľudí s horším zrakom aj s veľkosťou displeja. Obyčajne majú pamäť aspoň s poslednou meranou teplotou. Podľa rýchlosti merania sa dá vyberať medzi obyčajným digitálnym teplomerom, rýchlobežkou alebo expresným teplomerom.


Infračervený teplomer

Tieto moderné teplomery zistia už v priebehu pár sekúnd telesnú teplotu a predstavujú najkomfortnejší spôsob merania teploty. Prístroj zachytáva teplo, ktoré prirodzene vyžaruje naše teplo. Nepochybnou výhodou je teda rýchlosť merania, ktorá je obzvlášť potrebná napr. v nemocniciach kde je mnoho pacientov. Navyše je to aj hygienickejšia varianta spomedzi teplomerov. Výhodný je aj pri malých deťoch, ktorým sa dá teplota merať aj keď spia. Na správne použitie je potrebné si prečítať návod, obyčajne sa teplota týmto teplomerom meria na čele, prípadne v podpazuší. Týmto teplomerom je možné merať aj iných tekutín, čo je praktické hlavne pri bábätkách, ktoré sú citlivejšie na teplotu mlieka alebo vody.

teplomer bezdotykovy

Technické vlastnosti

Všestrannosť, presnosť, ale aj ľahkosť používania. Pri výbere je dôležité porozmýšľať nad viacerými technickými vlastnosťami, ktoré by mal teplomer spĺňať. Ideálny teplomer by sa mal ľahko používať a mať pomerne rýchly čas odozvy. Pri výbere zohráva dôležitú úlohu to, pre koho bude určený a aký preferujete spôsob merania. Dospelým ľuďom môže postačiť klasický či digitálny teplomer, bezdotykové zase môžu byť zase vhodnejšie pri deťoch. Dôležité je oboznámiť sa s používaním a merať viackrát.

autor: redakcia
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS