nahlad hokej so synomPočas studených dní majú mnohí ľudia k športu a vôbec k pohybu nechuť. Telo je malátne, unavené a nechce sa mu vyvíjať žiadnu aktivitu, ktorú nemusí a ku ktorej nie je prinútené.Aj u vás je to tak? To chce zmenu.

Mnohokrát stačí do svojho zabehnutého denného rytmu zaradiť zopár malých zmien a telo sa vzpruží, ožije, a čo je plus zbaví sa i nadbytočných kalórií.

 Ako začať, keď sa mi naozaj nechce?


Skúste to „nenásilne", postupne a nemusíte pri tom podávať žiadne veľkolepé športové výkony.

  • chôdza po schodoch namiesto jazdy výťahom
  • vystúpte z autobusu o jednu zastávku skôr
  • pri chôdzi sa pohrajte s brušnými svalmi - na niekoľko sekúnd ich stiahnite a potom uvoľníte
  • zoberte von svojho štvornohého miláčika, hádžte mu konáriky a ohýbajte sa – aj to je pohyb, ak nemáte svojho, ponúknite sa susedom
  • odhádžte sneh a očistíte chodník aj popred susedné domy
  • minimálne polhodinová prechádzka v parku alebo v meste

Prvý krok máte za sebou, lenivosť je prekonaná.

 

beh s_kamaratmi

 

 Pýtate sa, ako ďalej? 

 

Už ste sa naštartovali správnym smerom, aby ste vydržali tak:

 

- Nájdite si pohybujúceho sa spoločníka (kamarát, partner, deti, kolega). S dobrou spoločnosťou a podporou sa stáva každý pohyb radosťou.


- Čo tak pridať nenáročnú prechádzku zimnou prírodou? Taká chôdza na vŕzgajúcom snehu vás nie len pozitívne naladí, ale pobytom na čerstvom vzduchu si posilňujete svoju obranyschopnosť organizmu. Môžeme odporučiť v súčasnej dobe obľúbený nordic walking. Nezabúdajte na teplejší odev (ponožky, rukavice a čiapku), aby váš pohyb bol príjemný a nevybral si daň v podobe prechladnutia. Majte na pamäti, že pri mrazivom počasí organizmus vydáva viac energie a únava prichádza omnoho skôr, preto si neplánujte príliš dlhé trate.


- Chcete sa vrátiť o pár rokov späť skúsiť si korčuľovanie na verejných ľadových plochách? Veľmi dobrý nápad, posilnite svalstvo dolných končatín.


- Sneh a lyže, skúsite to aj vy? Vyberte si zjazdovku nie náročnú a vyskúšajte. Nemáte odvahu na svah? Pripnite si lyže pre bežkárov a „zabehnite" určitú trať. Možno si aj vy obľúbite lyže a sneh, v takom prípade máte počas zimných dní o pohyb a kondíciu postarané.

 

turistika na_lyziach 

 

- Nič vás zatiaľ neoslovilo? Ste nadšencom vody? Zakúpte si permanentku do bazéna a plávajte, môžete sa odmeniť napr. vstupom do sauny, alebo masážou a vaša kondícia sa bude iba zlepšovať.


Správne ste postrehli. Zimné obdobie ponúka zaujímavú kombináciu aktivít nie len na snehu, ale i v teplých bazénoch a v pohybových centrách, je už len na vás, čo si vyberiete a ako ponúkané možnosti skombinujete.


Nezabúdajte


Ku svojím športovým aktivitám si zvoľte vhodné tempo, aby ste si správne rozložiť svoje sily. Niektorí začínajú príliš rýchlo, následne sa predčasne zadýchajú a unavia. Postupne, ako budete nadobúdať kondíciu, zrýchľujte a predlžujte si určitý úsek, tak sa postupne posúvate vpred vo svojej výkonnosti a vytrvalosti. Nikdy nepreceňujte svoje sily!


Aktívny pohyb a oddych je dôležitou súčasťou správnej starostlivosti o telo a zdravie a preto majte z neho radosť.

 

Martull

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame