Cvičenie na čerstvom vzduch ma pre ľudský organizmus blahodárne účinky. Nabije vás obrovským prílevom energie, prekysličí organizmus a to bezpochyby v dnešnom rýchlom životnom štýle všetci potrebujeme.
Preto nezabúdajme na túto jednoduchú a všetkým dostupnú formu dobitia batérii.
Stačí málo – vybrať sa niekde von, do parku, za mesto či dedinu či do blízkeho lesíka či lesoparku. Príroda má svoje čaro.
Váš organizmus vám bude zato veľmi vďačný. Je známe, že fyzická aktivita človeka veľmi motivuje, má pozitívny efekt na náš kardiovaskulárny a respiračný systém, zlepšuje nielen našu kondíciu a výdrž, ale i psychické rozpoloženie človeka.
Ďalšou veľkou výhodou cvičenia vonku, že to nieje jednotvárne. Však si môžete vybrať rôzne trasy a smery vo vašom okolí. Nájdite si vhodné miesto a môžete začať. Kľudne si pribaľte ja pomôcky ako malé činky, pásy, švihadlo.
Pri cvičení sa fantázii medze nekladú.
Chôdza sa taktiež považuje za cvičenie, ale len v tom prípade, že sa rozhodneme kráčať rýchlejším tempom. Chôdza vo forme prechádzky taktiež prospieva na kardiovaskulárny systém. Čerstvý vzduch má na naše telo mnoho pozitívnych účinkov. V poslednej dobe je veľmi populárna severská chôdza – “Nordic walking”, pri ktorej sa využívajú palice. Ide o dynamickú a zdraviu veľmi prospešnú chôdzu.
Ľudia, ktorí chcú cvičiť vonku, sa najčastejšie venujú práve behu. Beh v prírode zlepší náladu oveľa viac, ako keby sme bežali na bežiacom páse vo fitku. Treba si však dať pozor na vhodnú obuv. Beh v prírode je určite prospešnejší ako potenie sa na bežiacom páse. Samozrejme, pokiaľ nemáte možnosť vybehnúť si len tak do prírody je aj fitko riešenie.
Dôležité je začať postupne a nepreceňovať svoje sily. Ideálne je bežať s niekým vo dvojici bude vám nielen veselšie, ale budete sa navzájom viac motivovať a vydržíte bežať dlhšie ako osamote.
Cieľom by malo zabehnúť aspoň 30 minút bez prestávky. Nie je dôležité zabehnúť čo najviac, ale behávať pravidelne a zlepšiť si kondičku a zdravie.
Cyklistika - Jednou z najväčších výhod cyklistiky je to, že s jazdením možno začať v akomkoľvek veku. Okrem toho nemusíte hľadať súpera ani telocvičňu. Jediné, čo vám môže skomplikovať život, je počasie.
Jeseň je ideálnym obdobím pre cyklotúry, pretože na rozdiel od leta nie je potrebné napríklad pri jazde do kopca bojovať ešte s horúcim slnkom.
Cyklistika je vhodná aj pre ľudí, ktorí už majú nejaké zdravotné problémy a potrebujú si zlepšiť svoju kondíciu a ochabnuté svaly. Šetrí totiž takzvané veľké kĺby - najmä kolená a bedrá a je pre človeka hneď po chôdzi najprirodzenejším pohybom. Jazdiť na bicykli teda môžu ľudia obézni, pretože pre nich nie je vhodné behanie, ktoré škodia už spomínaným kĺbom. Rovnako nevhodný pri takýchto problémoch je i aerobik, squash alebo tenis. Naopak plávanie - ak máte správny štýl - riziká nemá.
V prírode si oddýchnete, posilníte telo aj myseľ, zlepšíte si imunitu a načerpáte novú energiu. Je to najlepší spôsob ako čeliť stresu ktorý nás dennodenne obklopuje ...