potenie mUžili sme si pár krásnych slnečných a extrémne horúcich dní. Nikto z nás nemôže povedať, že by toto počasie neprežil bez zvýšeného potenia. Zamysleli ste sa nad tým, ako reagovalo telo?

Ako sa s tým vyrovnávalo a čo mu treba dopriať a doplniť, aby nestrádalo a naďalej spoľahlivo fungovalo? Zvýšenou produkciou potu sa z tela nedostávala von iba voda, ale aj potrebné minerály (stopové prvky), ktoré sú pre normálne a zdravé fungovanie organizmu veľmi potrebné.

Základné minerály v tele

Organické minerály ako sú jód, vápnik, horčík, draslík, zinok, železo, fosfor, selén, kremík, chróm, mangán a uhlík. Tieto minerály sú základným „stavebným" materiálom pre hormóny a enzýmy, bez ktorých nie je možné správne fungovanie tela. Ich prísun je veľmi dôležitý najideálnejšie v prírodnej organickej forme. Organická forma minerálov je pre telo „požehnaním" ako i liekom.

Ak chýbajú v tele minerály prejavuje sa to najmä únavou, malátnosťou, kŕčmi v lýtku, príp. tikaním v oku a inými nezvyčajnými prejavmi. Nedostatok minerálov sa zisťuje až po rozbore krvi, kde výsledok ukáže, ktorý z minerálov je nedostatkový. V prvom rade treba problému predchádzať, tak aj vy sa poobzerajte po potravinách, ktoré spomínané prvky obsahujú.

Čo to vlastne potenie je? 

Potenie je prirodzený proces organizmu, ktorý zabraňuje telu prehriatie, čiže udržuje stabilnú teplotu a tým prechádza kolapsu. Je to úplne jedno, či je zvýšené potenie vyvolané v dôsledku horúceho počasia, športu, alebo ťažkej fyzickej práce. Organizmu treba dodať, to čo stratilo.

Ľudský pot obsahuje najmä vodu, minerálne látky (sodík, draslík, vápnik, horčík), laktát (kyselina mliečna) a močovinu.


S jedným litrom potu z tela odchádza približne 0,9 g sodíka a 0,2 g draslíka, vápnika 0,015 g, horčíka 0,0013, 0,4 mg zinku, 0,3-0,8 mg medi, 1 mg železa, 0,1 mg chrómu, 0,05 mg niklu a 0,05 mg olova.

  • Sodík je kľúčovým prvokom pri hospodárení organizmu s vodou.

V dnešnej dobe je jeho nadmerný príjem, nachádza sa vo väčšine priemyselne spracovaných potravín. Ak by ste predsa mali deficit tohto prvku na jeho doplnenie je ideálna himalájska soľ.

  • Draslík je dôležitý pre udržiavanie tekutín v bunkách, pre fungovanie svalov a nervov, na správnu látkovú výmenu a pre stabilný krvný tlak. Jeho deficit vedie k svalovej slabosti , únave alebo k poruchám metabolizmu.

V prírodne forme draslík nájdete v mäse a vnútornostiach, v hubách, orechoch, v špenáte, červenej repe, fazuli, v hrozne, ale aj v ovsených vločkách...
V ľudskom tele by mal byť dodržaný pomer 2:1 v prospech draslíka.

  • Vápnik je prvým prvkom, ktorým sa udržuje rovnováha kyslých a zásaditých látok v tele. Ak v tele nastane deficit tohto prvku môžete očakávať nervové, svalové alebo srdcové ťažkosti, zvýšený nárast zubného kazu, alebo osteoporózu.

Tu treba zvýšiť konzumáciu mlieka, mliečnych výrobkov, rôznych semienok vrátane maku, sardinky a iných rýb...

  • Nedostatok horčíka vyvoláva svalové kŕče, vyčerpanosť, podráždenosť a únavu. Doplníte ho konzumáciou orechov, semienok, strukovín...


Ako telu rýchlo dodať, čo potrebuje?

vyvazena stravaGrilovaná ryba so zeleninou

Rýchlou prírodnou formou je pitie minerálnych vôd, ktoré by však nemali tvoriť viac ako tretinu pitného režimu. Samozrejmosťou ostáva vyvážená strava a vhodné kombinácie potravín, ktoré zabezpečia dostatočný prísun a vstrebanie týchto dôležitých látok do organizmu.

 

Martull

 Zdroj foto prvej foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS