rakytnik ucinkyRakytník rešetliakový - vynikajúci zdroj vitamínu C, ktorý posilní imunitu a pôsobí preventívne. Poznáte účinky rakytníka?

Rakytník rešetliakový je ker. V Ázii, odkiaľ pochádza sa už oddávna využíva v tradičnej medicíne, dnes je rozšírený aj v ďalších častiach sveta. Dlhodobému využívaniu sa netreba čudovať - malé oranžové plody rakytníka sú doslova nabité vitamínom C, antioxidantmi a ďalšími účinnými látkami.


rakytnik vplyv na zdravieČo obsahuje rakytník?

Rakytník obsahuje vitamíny A, E, K, C a komplex vitamínov skupiny B. Obsah vitamínu C je v ňom dokonca ešte vyšší ako v citróne, pomaranči alebo v kivi. Okrem toho sú v ňom minerálne látky ako železo, horčík, draslík, mangán, bór či kremík a rôzne antioxidanty ako napr. karotenoidy, ktoré zabraňujú poškodzovaniu buniek a bojujú proti škodlivým látkam. Navyše sú v ňom aj esenciálne nenasýtené kyseliny omega 3, 6, 7, 9, fytoesteroly, flavonoidy či kyselina listová a linoleová. Vďaka takémuto bohatému obsahu ho môžeme považovať za akými poklad prírody, ktorý má svoje miesto vo farmaceutickom, potravinárskom a kozmetickom priemysle.

Výnimočnosť rakytníka spočíva aj v tom, že obsahuje mononenasýtenú mastnú kyselinu zo skupiny omega-7, ktorá má názov kyselina palmitolejová. V 100% rakytníkovom oleji tvorí táto kyselina 32 až 43 % jeho obsahu. Jej vzácnosť spočíva v tom, že má výrazný vplyv na zdravie kože a mukózne membrány, teda vnútorné vrstvy dýchacieho, tráviaceho či urogenitálneho traktu. Pomôcť môže práve pri ochrane a obnove mukóznych vrstiev, ktoré sú dôležité pre celkovú imunitu organizmu. Prospešná môže byť pri liečení vredových ochorení tráviaceho traktu alebo pri infekciách, ktoré postihujú urogenitálny systém.


Pri akých problémoch vám rakytník pomôže?

Vysoký obsah vitamínu C ho predurčuje ako pomocníka pri liečení nachladnutia, chrípky alebo zápalových ochorení. Je nápomocným aj pri vykašliavaní hlienov.

Rakytník významne podporuje imunitu na pomáha pri správnej funkcii žalúdka, sleziny a pečene. Okrem toho je vhodný aj pri problémoch s močovými cestami, ktoré prečisťuje, zároveň podporuje činnosť obličiek. Účinným je aj pri zachovaní zdravia srdca – flavonoidy sú známe svojimi antioxidačnými účinkami, ktorými z tela odstraňujú škodlivé látky a tak chránia cievny systém. Rakytník je okrem toho nápomocný pri znižovaní hladiny cholesterolu a udržiavaní rovnováhy mastných kyselín v organizme.

Predstavuje aj účinného pomocníka pri prevencii voči zápalovým ochoreniam i rakovine. Antioxidanty, ktoré sú v ňom prítomné bojujú s voľnými radikálmi napádajúcimi bunky. Pomôcť môže aj pri chemoterapii a rádioterapii, pri ktorých bývajú zasiahnuté aj zdravé bunky. Rakytník môže v tomto prípade zmierniť tieto nepriaznivé dôsledky a pomôcť pri rekonvalescencii.

Významné sú aj jeho účinky pri liečení ochorení pokožky a vlasov. Na tento účel sa odporúča rakytníkový olej alebo masť - po nanesení je pleť hydratovaná a jemná. Ak navyše nemáte po ruke aloe vera na popálenú pokožku, siahnite po rakytníkovom oleji. Olej je možné použiť aj ako balzam na vlasy, ktorý ich bude chrániť proti lámavosti a vysúšaniu.

zdravie rakytnik benefity


Spracovanie rakytníka

Najviac prospešných látok sa síce nachádza v plodoch, no okrem nich svoje využitie majú aj listy a korene. Na prípravu čajov sa dajú použiť aj konáriky a listy, ktoré rovnako ako plod pomáhajú pri liečbe nachladnutia. Odvar z listov sa môže použiť aj na preplachovanie vlasov, ktoré potom budú pevnejšie a budú menej vypadávať. Najčastejšie sa rakytník konzumuje vo forme čaju a oleja.

  • Rakytníkový olej
    Vhodný je na vnútorné aj vonkajšie použitie. Siahnite však po kvalitnom oleji, ktorý býva lisovaný za studena čím sa v ňom zachovávajú prospešné látky. V prípade prevencie sa užíva 1 lyžička denne najlepšie nalačno hneď ráno. Pri liečení ochorenia sa odporúčajú 2-3 lyžičky denne – vždy po jednej lyžičke pred jedlom. Po maximálne 2 mesiacoch užívania je potrebné si dať pauzu.
  • Rakytníkový čaj
    Na prípravu čaju stačí zaliať 2 čajové lyžičky sušených plodov 2 dl horúcej vody, nechať lúhovať asi na 15 minút a precediť. Čaj telu dodá antioxidanty a môže pomôcť pri nespavosti.
  • Rakytníková masť
    Zoženiete ju v lekárňach alebo bio obchodoch. Podobne ako olej aj masť je vhodná na suchú pokožku i ako pomocník pri liečbe ekzému alebo dermatitídy.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS