lipozomalne vitaminy pouzitieVyznačujú sa vysokou mierou vstrebateľnosti a dostanú sa priamo do krvného obehu. Vhodné sú pre tých, ktorí bojujú s ich akútnym nedostatkom vitamínov a minerálov. Poznáte lipozomálne minerály a vitamíny?

Pri bežne dostupných výživových doplnkoch je niekedy ťažké povedať, aká je skutočná miera ich vstrebateľnosti, teda aké množstvo sa dostane priamo do buniek. Ľahko sa môže stať, že sa do tela dostane len nízke percento látok.

V tomto ohľade predstavujú lipozomálne výživové doplnky inú a najmä účinnejšiu formu doplnkov. To, čím sa odlišujú je vysoká miera vstrebateľnosti, a to vyše 90%. Vysvetlenie je jednoduché – vitamín alebo minerál je rozpustený vo vode a je obalený fosfolipidovými nanobunkami, teda lipozómami z lecitínu.

Čo sú lipozómy?

lipozomalne vitaminy zdravie

Pod pojmom lipozómy si treba predstaviť malé bublinky, ktorých vonkajší obal je zložený zo zdravých tukov. Ich jadro je duté a je možné ich vyplniť práve vitamínmi alebo minerálmi. Membrána, ktorá chráni jadro, zabezpečuje, že na jadro nepôsobia enzýmy a v istej miere aj kyseliny v žalúdku. Vitamín alebo minerál sa tak zachová a dostane sa priamo do krvného obehu. Fosfolipidy navyše tvoria prirodzenú súčasť našich cytoplazmických membrán, preto ide o metódu podávania látok, ktorá organizmu nie je neprirodzená. Tráviaca sústava ich takto môže lepšie tolerovať.

Ako zdroj lipozómov sa častokrát používa slnečnicový lecitín, ktorý výborne prospieva funkcii pečene a má i schopnosť zabraňovať usadzovaniu cholesterolu v cievach.

Vitamíny a minerály sa rýchlo dostanú do tela

Vitamíny a minerály, ktoré sú spracované do tejto formy sú napokon ochránené aj pred degradáciou – ochranná vrstva ich chráni až kým nedôjde k ich spotrebe. Iné doplnky sa za určitý čas prirodzene rozkladajú vplyvom svetla alebo teploty.

Ďalší rozdiel oproti iným výživovým doplnkom spočíva v tom, že vitamíny a minerály sa v takejto podobe vstrebávajú pomocou lymfatického systému a vstupujú priamo do krvného obehu. Pri iných doplnkoch je ich cesta rozdielna v tom, že najskôr vstúpia do pečene, kde prebieha ich metabolizácia a až následne smerujú do krvného obehu.

lipozomalne vitaminy ucinky

Lipozomálne minerály a vitamíny majú navyše schopnosť prejsť cez hematoencefalitickú bariéru. Jej úlohou je chrániť mozog a vytvárať bariéru medzi tkanivom nervovej sústavy a základným krvným tokom, ktorý zásobuje celé telo. Kvôli tejto bariére sa do mozgu ťažšie dostávajú vitamíny a minerály, no ak sú v lipozomálnej forme, tak sa ľahko môžu cez túto bariéru dostať. Účinné látky sa tak transportujú až k mozgovým bunkám.

Efektívny prísun vitamínov a minerálov

Práve z tohto dôvodu ide o veľmi efektívny spôsob ako sa do tela môžu rýchlo dostať potrebné vitamíny a minerály. Pre tých, ktorí bojujú s ich akútnym nedostatkom môže preto ísť o výborný spôsob ako ich dodať organizmu.

Lipozomálne vitamíny

  • Lipozomalny zinok - pomáha udržiavať zdravé a pevné nechty, kosti, vlasy, pokožku. Podporuje a posilňuje imunitný (obranný) systém organizmu a pomáha v mnohých procesoch v tele
  • Lipozomálny vitamín C s vápnikom - vitamín C je potrebný pre podporu obranyschopnosti organizmu či pri hojení rán. Zinok potrebujeme na stavbu kostí a zubov a napomáha zrážanlivosti krvi a tým napomáha srdcovocievnemu systému
  • Lipozomálny vitamín C - lipozomálna forma má spomedzi ostatných foriem vitamínu C najvyššiu vstrebateľnosť. Telo bez vitamínu C nedokáže normálne fungovať. Potrebujeme ho pre obranyschopnosť organizmu alebo na stavbu kostí, zubov či chrupaviek.

autor: redakcia
foto: pixabay.com, Adelle Davis

ZDIEĽAJTE NÁS