konopne semienka ucinkySú výborným zdrojom omega 3, 6, a 9 mastných kyselín, vlákniny a proteínov. Konopné semienka majú silné účinky. Poznáte aké?

Konopa siata je rastlina, ktorá má svoj pôvod v Ázii. Využíva sa napr. v textilnom priemysle a produkuje aj konopné semienka. Rastlina je síce známa svojimi psychotropnými vlastnosťami, no v prípade semienok nie sú obavy na mieste. Na potravinárske účely sa konopné produkty získavajú len zo semien technických odrôd a tie tieto vlastnosti nemajú.

konopne semienkaKonopné semienka možno skutočne považovať za superpotravinu – predstavujú výborný zdroj bielkovín, esenciálnych mastných kyselín, vitamínov a minerálov. Tieto malé semienka sú doslova nabité látkami, ktoré sú prospešné pre zdravie. Výborne môžu posilniť imunitu, dodať energiu a odporúčajú sa aj pri ochoreniach srdca. Neobsahujú lepok, sú preto vhodné aj pre celiatikov. Ich ďalšou výhodou je aj nízka alergénnosť oproti iným semienkam.


Čo obsahujú konopné semienka?

Konopné semienka obsahujú vitamíny A, C, E, K a vitamíny skupiny B. Spomedzi minerálnych látok v nich nájdeme horčík, železo, vápnik, zinok, draslík, chróm alebo jód. Sú výborným zdrojom bielkovín, vlákniny či antioxidantov.

Semienka obsahujú nenasýtené mastné kyseliny omega 3, 6 a 9, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie organizmu. Okrem toho obsahujú aj kyselinu gama-linolénovú, ktorá má antioxidačné účinky.

Sú aj vzácnym zdrojom proteínu globulínu. Ide o tretí najviac zastúpený proteín v našom tele a zohráva v ňom dôležitú úlohu - zodpovedá totiž za prirodzenú obranyschopnosť organizmu.


Účinky konopných semienok

Konopným semienkach sa pripisujú viaceré priaznivé účinky – pôsobia preventívne voči ochoreniam, udržiavajú krvný tlak a pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi. Sú nápomocné aj pre správne fungovanie tráviacej sústavy - majú vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha pri čistení čriev. Významne podporujú detoxikáciu organizmu a odbúravanie ťažkých kovov z tela.

Telu navyše dodávajú tzv. „dobrý tuk“ a odstraňujú z neho tuk, ktorý škodí - pomáhajú tak pri znižovaní vysokého cholesterolu a majú preventívny účinok voči kardiovaskulárnym ochoreniam.

Priaznivo vplývajú aj na náš zrak, zdravie zubov a kvalitu pokožky, vlasov a nechtov. Vďaka bohatému zloženiu sú prospešné pre stavbu a výživu buniek, pre športovcov sú užitočné kvôli schopnosti regenerovať svalovú hmotu.

konopne semienka benefity


Ako konzumovať konopné semienka?

Dostupné sú v dvoch formách – lúpané a nelúpané. Na priamu konzumáciu sa odporúčajú práve lúpané, nelúpané sa zase môžu nechať namočiť a využiť napr. pri výrobe konopného mlieka. Za odporúčanú dennú dávku sa považujú 2 čajové lyžičky semienok.

Majú jemnú orieškovú chuť a vzhľadom pripomínajú pohánku. Dopriať si ich môžete v jogurte, šaláte, smoothie alebo v ovsenej kaši. Semienka sa môžu i pomlieť a použiť namiesto múky na koláč alebo chlieb. Dbajte na to, aby ste semienka príliš dlho neskladovali, inak budú strácať výživné látky.

  • Konopné mlieko
    Na prípravu konopného mlieka si nachystajte jeden pohár s namočenými nelúpanými konopnými semienkami. Nechajte ich vo vode až kým nezačnú klíčiť, potom ich sceďte a prepláchnite. Následne k nim prilejte dva poháre vody a rozmixujte ich až kým nezostane mlieko. Môžete ho piť samotné, prípadne si ho dochuťte podľa vlastného výberu.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS