chlorella-riasaO blahodarných účinkoch chlorelly sme si už písali, prečistí váš organizmus a dodá vám celotelovú harmóniu ako nič iné. Čiste prírodná chlorella je látka, ktorá je pre naše telo prospešná vo viacerých smeroch. O tom, ako ju ale správne užívať sme si už písali menej.


Zelená riasa Chlorella pyrenoidosa patrí k obľúbeným prípravkom na trhu s doplnkami stravy. Obsahuje celú radu biologicky aktívnych zdraviu prospešných látok.

Poďme sa teda pozrieť aj na tieto aspekty a povedzme si niečo viac o správnom užívaní tejto jedinečnej látky.

Významnou látkou v chlorelle je tzv. rastový faktor. Známy tiež pod anglickou skratkou CGF (Chlorella Growth Factor). Táto látka v chlorelle vzniká pri fotosyntéze a stimuluje regeneráciu tkanív. Dôležité je spomenúť, že ide o komplex látok so širokospektrálnym účinkom.

Chlorella obsahuje veľké množstvo vlákniny. Vďaka vláknine môže pomôcť odstrániť z nášho tela množstvo nepriaznivých látok a ťažkých kovov. Vláknina obsiahnutá v sladkovodnej riase sa volá sporollein. Obsah vlákniny sa však môže líšiť v jednotlivých vzorkách chlorelly - záleží na druhu či veku rastliny, ale aj časti, z ktorého bola získaná.

Ťažké kovy sa vďaka prudkému rozvoju modernej techniky stali bežnou súčasťou životného prostredia a nášho okolia. Niekedy aj nevedomky sa dostávajú do nášho organizmu a kumulujú sa v ňom. Patrí tam najmä kadmium (Cd), ortuť (Hg), meď (Cu), urán (U) olovo (Pb).

Veľmi pozitívna informácia je, že vďaka vláknine dokáže chlorella z tela vylúčiť aj veľmi odolné hydrokarbóny, ktoré sú súčasťou insekticídov, PCB-polychlórovaných bifenylov aj neblaho presláveného DDT (dichlór-Difenyl-Trichlormethylmethan), ktorý sa v minulosti používal v poľnohospodárstve ako ochranný prostriedok proti škodcom.

chlorella zdravie vlaknina - dobrezdravie.sk

Za optimálnych podmienok sa odporúča užívanie chlorelly trikrát denne z pravidla ráno, na obed a večer, ideálne zhruba pol hodiny pred jedlom. Ak s chlorellou začínate, nie je však vhodné nasadiť plné dávkovanie hneď od začiatku. Skúste svoje telo postupne naučiť na spracovávanie chlorelly tým správnym spôsobom. Na pár dní nasaďte jednu tabletu, potom na pár dní zas dve a nakoniec prejdite na bežné dávkovanie troch tabletiek počas dňa. Ak užívate chlorellu vo forme tabliet, je vhodné ju rozhryznúť a zapiť väčšou dávkou vody alebo ovocnej šťavy.

Treba si však dať pozor na niekoľko kľúčových aspektov, ktoré sú pri užívaní chlorelly veľmi dôležité. V žiadnom prípade priamo nekombinujte chlorellu priamo s vitamínom C. Vitamín C narušuje väzby, na ktoré chlorella viaže ťažké kovy, ktoré by sa následne mohli dostať na citlivejšie miesta vášho tela ako sú pečeň, obličky či mozog. Ak chcete vitamín C užívať aj naďalej, dodržte minimálne hodinový odstup od chlorelly, v ideálnom prípade po jedle. Rovnako nie je vhodné užívať chlorellu priamo s chemickými liekmi, ako sú ku príkladu aj antibiotiká. V prípade nutnosti užívania spomínaných liekov dodržte rovnako ako u vitamínu C minimálne hodinové odstupy.

Chlorella je pre naše telo mimoriadne prospešná, hlavne čo sa týka detoxikácie a očisty a je vhodná aj na dlhodobé užívanie. Pri chlorelle v podstate neexistuje obmedzenie doby, kedy by ste s ním mali prestať, no je vhodné jej užívanie konzultovať s vaším lekárom, ak vám predpisuje lieky na predpis.

ZDIEĽAJTE NÁS