nahlad medvedi cesnakNielen prečistí obličky a močové cesty, ale zároveň priaznivo vplýva na vencové tepny srdca, odstraňuje zvápenatenie ciev, optimalizuje vysoký krvný tlak a celkovú cirkuláciu krvi v tele. Zabraňuje kôrnateniu ciev a skleróze. Môže sa použiť pri ženských chorobách a výtokoch, priaznivo pôsobí na žalúdok a črevný systém.

Výrazne znižuje negatívny vplyv nikotínu, čistí zahlienené pľúca a priedušky, celkovo zmierňuje dýchacie ťažkosti.

Detoxikuje a dezinfikuje celý organizmus.
Medvedí cesnak sušením stráca všetky účinky, preto si počas jeho krátkeho vegetačného obdobia môžete pripraviť veľmi účinné prostriedky, ktoré sa dajú použiť po celý rok, a čo je podstatné sú účinné presne tak isto, ako čerstvo nazberané listy. Sezóna medvedieho cesnaku je vždy na jar, a nájsť ho môžete hneď po zídení snehu. Pozor však na lokality, kde medvedí cesnak zbierate. Ak by ste sa tak rozhodli spraviť napríklad v Národnom parku, riskujete poriadne mastnú pokutu.


Tinktúra z medvedieho cesnaku (liehový výťažok)

cesnak medvedi4

Takto pripravená tinktúra sa dá používať do nasledujúceho vegetačného obdobia.

Fľašu až po hrdlo naplňte nadrobno nakrájanými listami medvedieho cesnaku, zalejte pripravené listy 38 až 40% ražným alebo ovocným destilátom (liehom). Na 14 dní pripravený pohár postavte na slnečné miesto, alebo do blízkosti tepelného zdroja.
Kvapky sa užívajú 2x denne po 10 až 30 kvapiek niekoľko mesiacov, minimálne však jeden mesiac. Zapíjať čajom alebo čistou vodou.


Extrakt z cesnaku medvedieho

Šťava sa používa pri rôznych parazitárnych a infekčných ochoreniach tráviaceho i dýchacieho systému, ale aj pri črevných kataroch. Pravidelné užívanie šťavy z cesnaku medvedieho zlepšuje krvný obeh, povzbudzuje činnosť hormonálnych žliaz, tráviaceho a vylučovacieho traktu, zmierňuje bolesti hlavy, posilňuje celý imunitný systém.

Vylisujte šťavu z čerstvých cesnakových za pomoci odšťavovača. Získanú šťavu uložte chladničky. Vláknina a listové farbivo po určitom čase časom klesnú na dno nádoby a žltohnedá tekutina (šťava) sa postupne vyčistí. Ak šťavu zmiešate s konzumným liehom (dostať zakúpiť v lekárni) v pomere 1 diel šťavy k jednému dielu liehu, získate po 2 - 3 týždňoch tinktúru.

Šťava i tinktúra sa užíva sa 2x denne po 10 až 30 kvapiek niekoľko mesiacov, minimálne však jeden mesiac. Zapíjať čajom alebo čistou vodou.


Víno z cesnaku medvedieho

Používa sa najmä pri trvale zahlienených pľúcach, pri dýchavičnosti a pri zastaranom kašli na uvoľnenie hlienov z pľúc.
Za plnú hrsť nadrobno nakrájaných listov cesnaku, krátko povarte v dvoch 2 až 2,5 dcl bieleho vína. Po scedení oslaďte medom. Užíva sa po lyžičkách, počas celého dňa.

hrst cesnaku medvedieho


Tí ktorí majú precitlivený žalúdok, doporučuje sa pre zmenu nakrájané cesnakové listy zaliať pohárom teplého mlieka, nechať vylúhovať 2 až 3 hodiny.

Získanú cesnakovú tekutinu treba popíjať po dúškoch v priebehu celého dňa.


Medvedí cesnak ničí choroboplodné zárodky, preto je ideálne užívať ho pri všetkých infekčných ochoreniach, pri virózach, pri zápaloch dýchacích ciest, pri hubovitých i plesňových ochoreniach.

Prečítajte si aj:

  Rebecca

ZDIEĽAJTE NÁS