lubovnik bodkovany vyuzitiePatrí medzi najpopulárnejšie bylinky. Ľubovník bodkovaný sa využíva pri liečbe najrôznejších zdravotných problémov.

Ľubovník bodkovaný ľahko rozpoznáme podľa krásnych žltých kvetov. Rastie na slnečných lúkach, ale aj v blízkosti ciest a chodníkov. Známy je aj ako trezalka, strezalka, čarovník alebo svätojánska bylina. Obyčajne sa zbieral práve na sv. Jána a pripisovali sa mu magické účinky, ktorými dokáže liečiť takmer všetko.


Zber ľubovníka

Kvitne od mája do septembra. Na zber sa treba vybrať počas tých najslnečnejších dní keď sú kvety najviac otvorené. Zbierajú sa kvety aj listy, a to tak, že odrežeme hornú časť rastliny približne 20 cm od vrcholu. Kvety môžeme zviazať do zväzkov, sušiť by sa nemali príliš dlho, aby sa nestratila farba kvetov.


lubovnik bodkovany zberČo obsahuje ľubovník

Bylinka obsahuje pestrú paletu látok. Sú v nej obsiahnuté triesloviny, živice, karotén alebo kyselina askorbová. Obsahuje aj červené farbivo hypericín – keď kvety rozdrvíme, vyteká z nich červenkastá šťava.


Aké účinky má ľubovník bodkovaný?

Ako bylinke sa neraz hovorí ako o všelieku. Používa sa pri liečení chorôb pečene a žlčníka, pri zápaloch močových ciest alebo pri problémoch s trávením. Svoje využitie môže mať aj v prípadoch úzkosti, podráždenosti či stresu pretože pomáha uvoľniť a posilniť nervovú sústavu. Ľubovník môže pomôcť zlepšiť krvný obeh a posilniť cievy.

Vďaka jej protizápalovým účinkom sa dá použiť aj na liečbu drobných rán, odrenín alebo popálenín. Nemali by ho však používať ľudia so svetlou pokožkou, ktorí sa vystavujú slnku, pretože im hrozí spálenie, pľuzgiere alebo dermaditída.

lubovnik bodkovany ucinky

Ľubovníkový čaj

Čaj si pripravíte tak, že zalejete 1-2 čajové lyžičky vysušeného ľubovníka (použiť sa môžu kvety aj listy) 2 dcl vriacej vody a necháte lúhovať približne 10-15 minút. Čaj je vhodným práve v ťažkých stresových obdobiach.


Olej z ľubovníka

Olej sa užíva vnútorne pri výskyte bolestí žalúdka alebo pri črevných problémoch. Vhodný je aj na vonkajšie použitie pri liečbe popálenín alebo na zlepšenie stavu pleti. Olej si môžete vyrobiť aj doma.

Na výrobu môžete použiť čerstvý alebo sušený ľubovník. Kvety aj stonky podrvte na malé kúsky a vložte do skleneného pohára – snažte sa vložiť doňho čo najviac bylinky. Do pohára vlejte rastlinný olej tak, aby bol ľubovník celkom zaliaty. Môžete použiť hroznový alebo ricínový olej. Pohár uzavrite a položte na tmavé miesto na 4-6 týždňov. Olej potom preceďte cez jemné plátno, aby bol bez zvyškov rastliny. Skladujte ho v tmavých fľašiach ideálne v pivnici alebo v špajze.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS