vyvarova polievka1Aj v našej modernej dobe sa máme stále, čo učiť od našich prarodičov. Zaspomínajte si, keď ste boli malými deťmi, čím začínala vaša mama, alebo babka liečbu choroby, alebo zoslabenia organizmu. To bolo jedno, či sa jednalo o prechladnutie, chrípku, únavu po ťažkej práci.

Dávali ju aj pri oslabenom tele po ľudových radovánkach a tiež po nejakej tej "alkoholickej opici". Takýto deň sa začínal poctivou polievkou. Zavčas rána sa na sporák postavil hrniec s trochou hovädzieho mäsa s poriadnou "špikovou" kosťou a kopou zeleniny. Takýto vývar bol považovaný za všeliek.
Nepoznali Paralén ani iné umelé liečiva, pomáhala horúca polievka.

 

Čo sa zistilo, prečo jej pripisovali taký význam?

Dnes už vieme, že doma pripravený poctivý vývar ovplyvňuje pohyb bielych krviniek, čím znižuje vedľajší účinky zápalu v tele napadnutého chrípkou, alebo podobným vírovým ochorením.

 

Vývar z kostí stimuluje imunitný systém, posilňuje obličky, zotavuje po ťažkých chorobách, dodá silu po pôrode ale i v prechode, posilňuje každý výrazne oslabený organizmus a zaháňa únavu.

Podmienka je variť ju veľmi pomaly, aby sa uvoľnili liečivé látky z kostí a šliach. Takto získame napríklad kolagén, esenciálne aminokyseliny ako je glycin, prolin a tiež glutamín, a keď k tomu ešte pripočítame výživné látky zo zeleniny, tak niet pochýb o vývare, ktorý pôsobí na organizmus povzbudzujúco a s liečivými účinkami.

 

Obsahujúce látky a ich účinok

 

- Kostná dreň (špik) napomáha regenerácii krvných buniek vrátane bielych krviniek, čiže podporuje obranyschopnosť organizmu.
Kosti a ich minerály sú plné vápnika, horčíka, fosforu a sodíka. Bez nich by uzdravenie nebolo možné. Ak telu chýbajú tieto látky, zhoršuje sa imunita organizmu, nervové funkcie, často dochádza ku kŕčom a iným nepríjemný prejavom.
- Kolagén a želatína regenerujú kožu, podporujú zdravý rast vlasov a nechtov, ale zároveň sú ideálnou prevenciou a tiež aj liečbou pri ochorení na osteoporózu.
- Prolin pomáha udržať krvný tlak v normálnych hodnotách, priaznivo pôsobí na zdravie kože.
- Glutamín je dôležitá aminokyselina pre imunitu a tiež pomáha pri bolestiach brucha, nafukovaní a pri problémoch so stolicou.
- Glycin prirodzene detoxikuje organizmus, okrem toho podporuje správne vylučovanie žalúdočných štiav.

 

Do polievky pridávate aj

  • mrkvu - podporuje imunitu
  • cesnak - prírodné antibiotikum likviduje víry a plesne
  • petržlen čistí a udržuje močové cesty v dobrej kondícii vrátane obličiek
  • zeler je zdroj antioxidantov a flavonoidov, znižuje riziko srdcových chorôb, brzdí rasť rakovinových buniek a podporuje imunitu

 

môžete pridať aj

  • huby, tie obsahujú veľa bioaktívnych látok, vrátane polysacharidov, glykoproteínov a dokonca aj antibiotík
  • zázvor ten má antibakteriálne a antivírové účinky  
  • Na dochutenie použite morskú alebo himalájsku soľ obsahuje omnoho viac minerálov ako klasická soľ, pridajte bylinky a koreniny podľa vlastného výberu či už čerstvé, alebo sušené podľa vašej chuti a zvyklostí, to len zvýši jej výživovú hodnotu

 

Polievka zakúpená ako polotovar, či je to hovädzia, slepačia alebo bujón, zabudnite na ne, nemajú žiadnu výživovú hodnotu a už vôbec nie tú "magickú" liečivú moc, ako tie pravé doma pripravené.

 

Martull

 

ZDIEĽAJTE NÁS