bazalka-bylinka-mBazalka patrí medzi najobľúbenejšie bylinky stredomorskej kuchyne. Využíva sa najmä na dochutenie rôznych jedál, ktorým dodáva tú správnu chuť

Mali by ste však vedieť, že bazalka nie je len korenina, ale aj prírodné liečivo, ktorým si môžete pomôcť pri zdravotných problémoch.


Má pôvod v Ázii a ako korenina sa dostala do všetkých kútov sveta.

Existuje viacero odrôd, no každá z týchto odrôd má svoje špecifické zloženie, vôňu a kvet, ale základné liečivé vlastnosti vo všetkých jej odrodách sú takmer totožné.


Bazalka pravá (ocimum basilicum), odroda ktorá je najznámejšia v našich pestovateľských podmienkach. Patrí do čeľade hluchavkovitých a dosahuje výšku cca 30 centimetrov. Jej špecifická vôňa ju odlišuje od iných byliniek. Rôzne odrody bazalky sa odlišujú nie len farbou kvetov, ktoré môžu byť biele, žlté, červené, modré, alebo ružové, ale aj vôňou, ale aj vôňou ktorá pripomína citrón, tymian, klinček, gáfor, škoricu, alebo aníz. Z bazalky sú využívajú listy a semená.


V kuchyni sa zvyčajne ako korenina na dochutenie omáčok, pizze, šalátov, cestovín, polievok, syrov, mäsa, rýb, na výrobu pesta a na prípravu čajov. Najhodnejšie a najaromatickejšie sú čerstvé listy, ktoré sa zberajú v priebehu rastu. Bazalka sa pridáva až do hotových pokrmov. Táto rastlina sa dá sušiť, zmraziť, alebo naložiť do octu či oleja.


Zmrazovanie bazalky

Opláchnite bazalkové vetvičky studenou vodou a zaveste ich odkvapkať a osušiť. Otrhajte nekvalitné lístky a čistú bazalku vkladajte do mikroténových vreciek. Vzduch vytlačte (odsajte) a dajte zmraziť.

bazalka domaca 

Čo obsahuje bazalka a kde pomáha

Esenciálne oleje, fytochemikálie, vitamíny a minerálne látky. Oleje majú protizápalové, antiseptické a atibakteriálne vlastnosti. Bazalka svojim zložením napomáha pri liečbe ako je artritída, osteroartróza, zápal čriev, pri infekciách ktoré majú za následok hnačky. Jej antioxidančné schopnosti chránia organizmus pred účinkami voľných radikálov, kožnými chorobami, posilňujú imunitný systém, stabilizujú hladinu cukru v krvi, priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém, chránia organizmus pred infarktom a mŕtvicou. Taktiež obsahuje vitamíny K, A, B6 a C. Minerálne látky ako je železo, vápnik, mangán, meď a horčík.

  • Listy bazalky je možné použiť na dezinfekciu drobnejších rán, na ošetrenie pásových oparov a nepekných škvŕn na pokožke.
  • Čaj pomáha pri chrípke, prechladnutí, pri bolesti hlavy, nervozite, úzkosti a slabej koncentrácii.
  • Liečitelia odporúčajú bazalku pri cukrovke, pri problémoch s dýchaním a respiračnými ochoreniami, na vykašliavanie hlienu, pri kašli, astme či bronchitíde.
  • Žuvanie listov eliminuje a likviduje infekciu v ústnej dutine.
  • Celkovo zlepšuje trávenie a chuť do jedla, pôsobí proti nadúvaniu a uvoľňuje kŕče, stimuluje činnosť žalúdka a je vhodná aj pri odbúravaní tukov z tela, zlepšuje metabolizmus.

Vo väčšom množstve je nevhodná pre tehotné, dojčiace ženy, ale tiež sa neodporúča podávať ju malým deťom.


Pestovanie bazalky v domácom prostredí

bazlka pestovanie

Nemáte záhradku? Tak bazalku môžete úspešne pestovať aj doma na balkóne, či okenom parapete v kvetináči. Potrebuje iba dostatok svetla, tepla a hojné zavlažovanie, nemala by vyschnúť. Polievajte ráno i večer. Bazalka je náročná na živiny.


Tip: Bazalka v kvetináči umiestnená na okne v lete odpudzuje muchy - vyskúšajte.

Wanda
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS