opar-na-pereOpar, horúčka, kútik, zima, afty, či herpes, pomenovaní veľa, ale jeden problém; vírusová infekcia kože. Vírus, ktorý sa nedá zničiť (vyliečiť).

Opar sa hlási pocitom jemného mravčenia, potom miesto opuchne, sčervená, vznikajú priehľadné pľuzgieriky, ktoré popraskajú, začnú mokvať, neskôr zhnednú, vysušia sa a vznikne chrasta. Chrasta odpadne, ale nezanecháva jazvu.

Opar je vyvolaný vírusom herpes simplex. Do tela sa dostáva už v prvých rokoch života a ostáva v tele v pokoji, pokiaľ sa nejakým podráždením nezaktivizuje. Prežíva v nervových bunkách. Po zaktivizovaní putuje pozdĺž nervových vlákien k povrchu kože. A toto je ten moment, kedy sa objavujú prvotné znaky a signalizuje sa blížiaci problém na pere, v okolí nosa, alebo priamo v ústnej dutine.

Ak sa vytvoril pľuzgierik, ktorý nevyvoláva žiadne ťažkosti, postačuje sa starať o kožu okolo oparu, aby bola čistá a suchá. Ak pľuzgierik reaguje a začína hnisať, treba vyhľadať lekára, ktorý by mal predpísať lieky proti nastupujúcej bakteriálnej infekcii.

Zopár babských rád, ktoré vedia pomôcť

Ako rýchlu prvú pomoc pri príznakoch vzniku oparu, pomôže natieranie postihnutého miesta s rozdrveným acylpyrínom (skráti obdobie infekcie), taktiež šťava z citrusových plodov často zlikviduje začínajúci sa opar, alebo zmierňuje jeho prejavy, je taktiež zaužívané natieranie vznikajúceho oparu zubnou pastou.

Celkom úspešne sa používa nastrúhaná cibuľa. Cibuľu nastrúhajte, zabaľte do gázy a nad oparovými pľuzgierikmi vytlačte z nej šťavu, jemne pretrite postihnuté miesto. Šťava z cibule stlmuje bolesť a opar zhojí.

cesnak kuchynsky1
Cesnaková kúra; denne zjedzte jeden strúčik cesnaku, druhým roztlačeným si ponatierajte pľuzgieriky.

Gél z aloe vera; zmiešajte ho s trochou korenia kurkumy, zmes nanášajte na postihnuté miesto na pere viackrát denne. Dezinfikuje, vysušuje a podporuje hojenie.

Už máte nežiadanú "ozdobu" na pere?

Ako na opar

 • používajte vlastný príbor, tanier, pohár i uteráky, zubnú kefku a pastu by ste mali mať separovanú od ostatných členov rodiny, nebozkávajte sa, buďte ohľaduplní a neprenášajte infekciu na iných
 • nedotýkajte sa pľuzgierov, aby sa vírus nerozšíril
 • pľuzgieriky neprepichujte, neškriabte, neustále ich vysušujte alpou alebo inou liehovinou, pri každom kontakte s oparom si dôkladne umyte ruky
 • uprednostniť konzumáciu potravín bohatých na lyzín; syry, mlieko, jogurty, zemiaky, ryby, kuracie mäso, kvasnice (vitamín B), vajcia, hnedú ryžu, cesnak, papriku, čerstvé ovocie predovšetkým čerešne a jablká, zeleninu najmä brokolicu, kapustu, ružičkový kel a chren. Lyzín pôsobí prirodzene virostaticky.
 • vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom arginínu; vlašské, lieskové orechy, arašidy, pistácie, želatína, aspik, čokoláda, čokoládové výrobky a kolové nápoje
 • používajte balzam na pery s UV - filtrom
 • pri prvom náznaku vzniku oparu natierajte miesto šťavou z grepu alebo iného citrusového ovocia, z cibule, alebo z cesnaku
 • aciklovír; v lekárni je dostať zakúpiť rôzne mastičky na daný problém, nemajú účinok k definitívnemu odstránenie vírusu , ale iba k jeho ústupu
 • vzniknutú chrastu natierajte vazelínou, aby ste zabránili nepríjemnému praskaniu a krvácaniu, pri natieraní používajte vatovú tyčinku, alebo tampón
 • virostatiká; dostať zakúpiť aj bez receptu, vo forme krému, gélu i tabliet. Ak sa herpes počas roka neobjaví viac ako 4x, táto liečba je úplne postačujúca. V opačnom prípade je treba starostlivosť prenechať dermatológovi, alebo imunológovi.
 • doporučuje sa zvýšiť príjem vitamínu B (B-komplex) a zinku, zabraňuje množeniu vírusu a posilňuje imunitu

Opar (herpes) sa objavuje pri oslabenom imunitnom systéme, pri zlej funkčnosti čriev, ale môže vzniknúť aj pri menštruácii, silnom slnečnom žiarení, horúčke, chorobe, veľmi často signalizuje psychické vypätie a stres. Naplno sa prejaví v stresujúcom období, pri vyčerpanosti, únave a chorobe.


Typy herpetických vírusov

 • Typ 1 (herpes simplex) - objavuje sa na pere alebo tvári, môže sa preniesť aj na genitálie pri kontakte s ústami.
 • Typ 2 (genitálny herpes) - prejavuje sa vyrážkami na pohlavných orgánoch, môže sa však preniesť aj na pery, ak praktikujete orálny sex.
 • Typ 3 (herpes zoster; spôsobuje ovčie kiahne) - u dospelého človeka sa prejavuje v podobe veľmi bolestivého pásového oparu, je zodpovedný za pľuzgiere v oblasti drieku.
 • Typ 4 (infekčná mononukleóza) – je veľmi nebezpečný, prejavuje sa zápalom hrdla a mandlí, opuchom lymfatických uzlín až poškodenie pečene.


Existujú mnohé preventívne pôsobiace prírodné látky, ktoré dokážu zvyšovať odolnosť tela proti vírusovej infekcii a tým znížiť aj výskyt oparu.

 Rebecca

ZDIEĽAJTE NÁS