nahlad nordic walkingJe to pomerne mladý druh športu, ktorý možno praktizovať počas celého roka vo všetkých klimatických podmienkach a v každom teréne. Vznikol vo Fínsku ako letná tréningová metóda pre bežcov na lyžiach. Tento jednoduchý šport je naozaj vhodný pre každého a bez rozdielu pre každú vekovú kategóriu.Severská chôdza (nordic walking), teda chôdza s palicami je veľmi efektívna na udržanie kondície tela, na posilnenie srdcovocievnej a dýchacej sústavy. Pozitívne pôsobí na spevnenie celej postavy, ale tiež aj na elimináciu stresu a na zlepšenie celkovej psychickej pohody človeka.

 

Pri nordic walking chôdzi sa zapája veľké množstvo svalov. Tempo si určuje každý jedinec sám podľa svojich schopností a aktuálnej kondície, či už tento šport prevádzkuje na rovine niekde v parku, alebo na náročnejšej túre v prírode.


Čo to vlastne nordic walking je?

 

Jedná sa o chôdzu, čo je pre človeka najprirodzenejší pohyb, ale so špeciálnymi palicami podobnými lyžiarskym.

Palice sú zakončené kovovým hrotom, určeným na pohyb po mäkkom alebo trávnatom povrchu. Odnímateľná gumová koncovka je vhodná pri chôdzi napríklad po asfalte.

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si túto športovú pomôcku, odporúča sa teleskopická s nastaviteľnou výškou.

 

Pozitíva nordic walkingunordic walking1

  • šetrí kĺby a pomáha spaľovať kalórie
  • aktivuje približne 90% svalov ľudského tela, vrátane brušného a chrbtového svalstva (prevencia proti bolesti a ochorení chrbtice)
  • zoštíhľuje nohy a spevňuje najmä ramená
  • znižuje zaťaženie kĺbov v porovnaní s klasickou schôdzou bez palíc až o viac ako 30%, čo ocenia ľudia postihnutí artritídou alebo inými bolesťami kĺbov
  • uľahčuje chôdzu do kopca, kde aj menej fyzický zdatný jedinec zvládne aj náročnejšie stúpania terénu
  • napomáha udržiavať rovnováhu (podpora palicami zvyšuje istotu chôdze)
  • za jednu hodinu sa spáli o tretinu viac kalórií ako pri bežnej chôdzi (tukové zásoby sa odbúravajú oveľa rýchlejšie) bonusom je redukcia celulitídy

Treba vyskúšať a veríme, že si nový typ chôdze obľúbite aj vy, ako to spravilo mnoho iných pred vami. Prekonajte svoje pohodlie a vydajte sa s palicami do terénu, naozaj neoľutujete.

 

Oliver

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame