osteoporoza Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu kostí. Kosti sa tak stávajú krehkejšie a náchylnejšie na zlomeniny. Niečo o prevencii a o úlohe vápnika a vitamínu D a ich odporúčaných denných dávkach.


K hlavným rizikovým faktorom osteorporózy patrí vek, ženské pohlavie, genetika, svetlý typ pokožky, faktory životného štýlu (nedostatočná pohybová aktivita, nedostatočný prívod vápnika, horčíka a vitamínu D, nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu a nikotínu), ochorenia (porucha funkcie štítnej žľazy, prištítnych teliesok, ochorenia žalúdka, čriev pečene a pod.), lieky (napr.hormóny nadobličiek, štítnej žľazy, na úpravu krvnej zrážanlivosti a pod.).

Každá tretia žena a každý piaty muž vo veku nad 50 rokov sú ohrození rizikom vzniku osteoporózy.

K prevencii vzniku osteoporózy patrí dodržiavanie zásad správnej výživy, ako je konzumácia dostatočného množstva mlieka a mliečnych výrobkov, dostatočná konzumácia rýb, maku, orechov, sóje a dostatok zeleniny a tiež obmedzenie pitia alkoholu a kávy, pretože kofeín znižuje hladinu vápnika a alkohol znižuje vstrebávanie vápnika z čreva. Ďalšou zásadou prevencie vzniku osteoporózy je dostatočná pohybová aktivita, ktorá by sa mala vykonávať denne a pravidelne.

Pri diagnostikovaní osteoporózy je potrebné vyvarovať sa prudkým pohybom a pádom. Je potrebné odstrániť z domácnosti šmykľavé podlahy a posuvné koberce, na ktorých sa možno ľahko pošmyknúť a spadnúť, tiež používať v sprche a vo vani protišmykové rohožky a namontovať podporné zábradlia. Je vhodné nosiť pevnú obuv a používať oporné pomôcky pri chôdzi. Týmito zásadami je možné predísť nečakaným pádom, a tým aj riziku vzniku zlomeniny.

(zdroj: ÚVZ SR)

Pripravil:

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Oddelenie hygieny a podpory zdravia
Referát výchovy ku zdraviu

Zdroj foto: Image courtesy of stockimages at FreeDigitalPhotos.net

ZDIEĽAJTE NÁS