pohyb seniorZačať športovať vo vyššom veku môže byť výzva, ale je to veľmi dôležitý faktor udržiavania dobrého zdravia a fyzickej kondície. Bez ohľadu na vek totiž človek potrebuje v živote dve veci – sociálne kontakty a pohyb. Užite si kopec zábavy, spoznajte nových ľudí a odmenou vám bude lepšie zdravie.

Ako s cvičením začať - aj keď už máte svoj vek

Fyzická aktivita prináša ľuďom bez ohľadu na vek mnohé benefity. Seniorom dokonca viacnásobné. Okrem prevencie chorôb (diabetes, srdcovocievne ochorenia, niektoré typy rakoviny) pohyb zlepšuje imunitu aj kognitívne schopnosti. Pri fyzickej aktivite sa uvoľňujú endorfíny, čo vedie k zníženiu stresu a zlepšeniu nálady. Aktívni seniori sú preto menej náchylní na depresie a zriedkavejšie trpia pocitmi osamelosti.

Aktivity prispôsobte fyzickým možnostiam

Športom sa zlepšuje aj kardiovaskulárna činnosť, pružnosť svalov a udržiava sa hybnosť kĺbov, čo je vo vyššom veku veľmi dôležité. „Primeraný pohyb a pobyt vonku je prospešný v každom veku, no ročné obdobia, keď nie je ani príliš chladno, ani príliš horúco, sú ideálne na outdoorové aktivity práve pre seniorov,“ vysvetľuje MUDr. Vladimír Klement z Agapé Senior Park. Je pritom dôležité, aby intenzita, frekvencia, dĺžka aj zloženie pohybovej aktivity boli adekvátne zdravotnému stavu a fyzickým možnostiam seniora. Akákoľvek športová činnosť však prinesie úžitok aj v podobe lepšej nálady, psychickej pohody a dobrého duševného zdravia.

Petanque, nordic walking alebo tai chi

Nielen pre seniorov je najťažšie urobiť prvý krok – vôbec začať s nejakou pohybovou aktivitou. Jar má však obrovskú moc a lúče slnka lákajú von. Príjemná je nenáročná práca v záhradke, prechádzky spojené so zbieraním byliniek alebo prvých húb a stretnutia s rovesníkmi v parku, kde sa dá zahrať petanque alebo kolky. Našťastie, pribúda miest, ktoré sú na tieto hry prispôsobené. „Už samotný pobyt vonku pôsobí dobre na psychiku. Ak sa k tomu pridá pohyb podľa možností seniora – chôdza, plávanie, bicyklovanie, beh, urobí pre svoje telo aj ducha veľmi veľa,“ dodáva lekár. Pre seniorov, ktorí chcú zostať vo forme, je skvelou športovou aktivitou napríklad nordic walking – chôdza s paličkami. Precvičí sa pri nej každý sval a zároveň netrpia kĺby ani kolená.

pohyb senior
Ako tip na super aktivitu pre seniorov je tai chi: cvičenie, ktoré kombinuje hladké pomalé pohyby s hlbokým dýchaním a meditáciou. Zlepšuje koordináciu, sústredenie aj náladu. V seniorskom veku je veľmi dôležité udržať si pravidelný denný režim a rovnováhu. Do toho patrí aj primeraný pohyb a, pravdaže, kultúrny a spoločenský život.

Benefity športovania vo vyššom veku:

 • - Zlepšenie svalovej sily a flexibility
 • - Zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia a funkcie pľúc
 • - Zvýšenie metabolizmu a zníženie rizika obezity
 • - Zlepšenie rovnováhy a koordinácie
 • - Zlepšenie duševného zdravia a nálady
 • - Zníženie rizika niektorých chorôb, ako sú napríklad osteoporóza, vysoký krvný tlak a diabetes

Ako začať cvičiť vo vyššom veku:

 • Zvoľte si vhodnú aktivitu: Vyberte si cvičenie, ktoré zodpovedá vašej fyzickej kondícii a záujmom. Môžete si zvoliť napríklad prechádzky, cyklistiku, plávanie, tai chi, jogu alebo skupinové aktivity, ako sú tanečné kurzy alebo aerobik.
 • Začnite pomaly: Než prejdete k náročnejším aktivitám, začnite pomalým tempom a postupne zvyšujte intenzitu cvičenia. Môžete to na úvod skúsiť s krátkymi prechádzkami alebo jednoduchými domácimi cvikmi a pozvoľna zvyšovať čas a náročnosť.
 • Dôležité je pravidelné cvičenie: Cvičte pravidelne, aspoň 3 – 4-krát týždenne. Tým si udržíte dobrú kondíciu a budete mať lepšie výsledky.
 • Pridajte si do cvičenia zábavu: Ak sa vám zdá cvičenie nudné, skúste ho skĺbiť so zábavou, napríklad tancujte pri hudbe, cvičte s priateľmi alebo si urobte výlet do prírody.
 • Dbajte na správnu výživu a hydratáciu: Dôležitou súčasťou športovania je aj správna výživa a hydratácia. Pite dostatok vody a zahrňte do svojho jedálnička potraviny, ktoré sú bohaté na živiny, vitamíny a minerály.

 

Foto: pixabay.com

 

ZDIEĽAJTE NÁS