zenaPohlavné choroby sa stali súčasťou našich životov, sú tu tak dlho ako ľudstvo samo. Mali vzbudzovať v nás rešpekt a strach, ale zvyčajne to tak nebýva. Sú odvážlivci, ktorí sa nechajú unášať silou vášne a zabúdajú že okrem rozkoše, si môžu pri neviazanom sexe „kúpiť“ aj veľký problém, ktorý sa volá pohlavná choroba.

Prevencia na pohlavné ochorenia

Všetci dobre vieme, že hlavnou prevenciou pri neviazanom sexuálnom živote je použitie prezervatívu (kondómu). Hoci ani ten nikomu nezaručuje 100% ochranu, ale vo veľkej miere zabráni prenosu neželaného pohlavného ochorenia resp. tehotenstva.

Za pohlavné choroby sú považované všetky infekčné choroby, ktoré sú v prevážne prenášané pohlavným stykom alebo iným sexuálnym kontaktom. Postihujú ľudí každého veku, pohlavia, rasy alebo sociálnej i ekonomickej vrstvy obyvateľstva, jednoducho toto ochorenie nerobí rozdiely.
Pohlavné choroby sú vyvolávané radou rôznych vírusov, baktérií, parazitov alebo plesňami. Ich prvotné symptómy sa prejavujú na pohlavnom orgáne postihnutého. Po zistení nákazy je nutné vyhľadať lekára a liečiť sa, no nie ako jedinec, ale i všetkých potenciálnych prenášačov ochorenia, čo je dosť náročné.

Zákernosťou týchto ochorení býva, že dlhodobo pretrvávajú bez výraznejších symptómov. Žena alebo muž môžu byť nakazený mesiace, či dokonca roky, dokedy sa zistí a lekár diagnostikuje pohlavnú chorobu, niekedy prejaví ihneď.

V lekárskej terminológii sa často môžete stretnúť aj so skratkou STD, čo znamená sexually transmitted diseases, čiže sexuálne prenosné ochorenie.

mlady zena

Aké sú dopady pohlavných chorôb?

Dopady pohlavných chorôb na životy ľudí sú veľké. Narušujú partnerské vzťahy, zasahujú do plodnosti. Bohužiaľ častejšie na pohlavné choroby a ich následky trpia viac ženy. Nepríjemný, zapáchajúci výtok z rodidiel, ženu kompromituje a znižuje jej sebavedomie a do určitej miery aj spoločenské zaradenie. Následky pohlavných chorôb bývajú dosť vážne. Takže najlepším riešením je sa im úplne vyhnúť, alebo ak už sme sa pohlavnou chorobou nakazili, včas ju diagnostikovať a liečiť, bez lekára to isto nepôjde.

Nepodceňujte preto ochranu pri pohlavnom styku. Veď použitie prezervatívu nie je hanba a v dnešnej dobe je veľmi veľký výber tejto ochrany. Sú cenovo dostupné pre každého z vás, len si vybrať zo širokej ponuky hoci aj tu na internete.

Medzi pohlavne prenosné choroby patrí:

  • Mäkký vred,
  • HPV,
  • Kontagiózne moluskum,
  • Mykotická infekcia,
  • AIDS, HIV
  • Voš ohanbia
 

Vyšetrenie pohlavných chorôb

Ak máte podozrenie alebo máte na tele podozrivý nález, obráťte sa čo najskôr na gynekológa, urológa, alebo kožného lekára. Môžete tiež absolvovať preventívny test a to kedykoľvek na vlastnú žiadosť. Hradíte si ho sami v zvolenom rozsahu.
Väčšina pohlavne prenosných ochorení je veľmi nepríjemná, ale najmä nebezpečná aj kvôli možným následkom na kvalitu sexuálneho života, zdravie či dokonca na plodnosť jedinca. Preto je nevyhnutná spomínaná prevencia.

Autor: redakcia

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame