Infekcia HPV human papilomavirus, je taktiež veľmi rozšírené pohlavne prenosné ochorenie. Ľudský papilomavírus je zodpovedný za vznik rady kožných lézií a to hlavne v genitálnej oblasti.
Tieto kožné lézie sa nazývajú aj venerickými bradavicami. Tento vírus je vysoko nákazlivý a značne rozšírený. Zo štatistík vyplýva 75 až 80% sexuálne aktívnych mladých ľudí sa aspoň raz v živote stretlo s infekciou spôsobenou HPV.
Nakaziť sa týmto vírusom je možné výhradne pohlavným stykom, či už vaginálnym, análnym alebo orálnym. Touto chorobou trpia často homosexuáli. Častý je aj prenos vírusu z matky na dieťa, a to napríklad aj počas dojčenia.
K infekcii dochádza tesným kontaktom slizníc, pričom prenos vírusu je uľahčený drobnými trhlinkami. Ako pri každom vírusovom ochorení sa príznaky dajú síce liečiť, ale nedajú sa úplne vyliečiť, je len od imunity, ako často sa budú objavovať jednotlivé príznaky tohto ochorenia.
Ľudský papilomavirus patrí medzi DNA vírusy. Rovnako napáda ženy ako aj mužov.
Delíme ho na:
- onkogénne teda rakovinotvorné
- neonkogénne čiže benígne, nezhubné.
HPV1 HPV2 Neonkogénne HPV typu 6, 11 spôsobujú najčastejšie vznik kondylómov, teda sú pôvodcami rôznych kožných lézií. Onkogénny typ HPV typ 16, 18 vyvoláva abnormálne zmeny na bunkách sliznice krčku maternice.
Tieto zmeny môžu časom samovoľne zmiznúť, ale bohužiaľ často vedú až k vzniku rakoviny krčku maternice.
Pri podozrení na infekciu HPV je potrebné stanoviť diagnózu na základe niekoľkých vyšetrení. Pri potvrdení prítomnosti stanovuje lekár vhodnú liečbu. Obrovský význam majú pravidelné gynekologické prehliadky, u mužov prehliadky u urológa.
Treba určite vyzdvihnúť prevenciu pred infekciou HPV. V súčasnej dobe je dostupné očkovanie proti niektorým typom HPV, ktoré môžu spôsobovať rozvoj rakovinového bujnenia. Je určené pre mladých ľudí ešte pred začiatkom pohlavného života.
Prečítajte si aj:
foto: pixabay.com