prezervativNávleky na penis majú dlhú históriu. Najskôr sa užívali z okrasných dôvodov, ale neskôr ako ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami. Ako perličku môžeme uviesť, že návleky sa spomínajú už v antických bájkach, kde je zmienka o ochrane, teda o "kondóme".

V stredoveku sa návleky na penis, používali ako ochrana pred tzv. francúzskou chorobou, teda syfilisom. Už vtej dobe to vlasne bola ochrana pred nákazou. Zo začiatku boli plátené, neskôr napríklad z mechúrov rýb, alebo z črievok niektorých zvierat. Rozšírenie kondómu, alebo ináč povedané prezervatívu umožnil objav pryže v polovici 19. storočia. Bežne dostupný sa však stal až v 70.-tých rokoch minulého storočia.

Dnes sa prezervatívy vyrábajú predovšetkým z latexu a výrobcovia ich ponúkajú v rôznom farebnom prevedení, s vôňou, s lubrikáciou, s výstupkami a vrúbkami na vylepšenie sexuálneho zážitku a dráždenia, so znecitlivejúcou látkou, ktorá predlžuje pohlavný styk, anatomicky tvarované s ľahkým nasadzovaním... Spomínaný tovar si môžete objednať aj na internete, kde je veľmi široká ponuka a záruka úplnej diskrétnosti.

Pozor na manipuláciu a na to kde a ako ho nosíte - ak vo vrecku nohavíc, ľahko ho môžu poškodiť kľúče, alebo mince. Obal neotvárajte zubami, taktiež treba dať veľký pozor na dlhé, alebo neošetrené nechty.

pexels cottonbro 6473745 pexels cottonbro 6473745

Doporučujeme pred "nasadením" naniesť na špičku penisu máličko lubrikačného gélu, aby sa sním  ľahšie manipulovalo. Ak vám nestačia ani lubrikované prezervatívy a potrebujete pridať ďalšie zvlhčovadlo. V žiadnom prípade nesiahajte po mastnom kréme, telovom mlieku, opaľovacom či aromaterapeutickom oleji, prezervatív sa môže poškodiť a pretrhnúť. Vhodné sú iba lubrikačné gély rozpustné vo vode, ktoré dostanete kúpiť aj v našom sexshope, lekárni, alebo aj drogérii.

Výhody kondómu (prezervatívu)

  • • zvyčajne sa používa proti neželanému otehotneniu, ale veľmi významnú úlohu zohráva ako ochrana pred pohlavne prenosnými chorobami, chráni aj pred sexuálne prenosnými infekciami, ako napríklad žltačka, HIV (AIDS) a iné. Tu treba mať na pamäti, že  pohlavný styk s nakazeným partnerom je extrémne rizikové aj s použitím kondómu (prezervatívu), tu sa môže poskytnúť "falošný pocit bezpečia".
  • • terapia imunologickej sterility - niektoré typy neplodnosti spôsobené tvorbou antispermatozoálnych protilátok možno liečiť troj až šeť mesačným používaním kondómu.
  • • mužská sexuálna dysfunkcia - kondóm môže byť vhodný pre mužov trpiacich predčasnou ejakuláciou.

Autor: redakcia
Foto: pexels.sk

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame