Otvorene okno vetranieNasťahovali ste sa do nového domu, či bývate v staršom dome, pri nedodržiavaní niektorých zásad sa plieseň môže objaviť kedykoľvek. Vlhkosť sa nachádza všade.

Pre domov bez vlhkosti je najdôležitejší pravidelný prísun čerstvého vzduchu, ideálne chladného.

Pleseň si v byte dokonca ani nemusíte ani všimnúť. Iné to je, ak má vhodné podmienky teda dostatok vlhkosti.
Máte často orosené okná, sušíte často bielizeň len tak v miestnosti kde sa málo vetrá, prípadne si radi užívate horúci kúpeľ a para nemá kde odchádzať? Vlhko, teplo a stojatý vzduch je živnou pôdou pre plesne.
Čakajte, že sa o nejaký čas objaví, najskôr nenápadná no potom čoraz väčšia pleseň. Odporúčame - rýchlo sa jej zbavte!

Ako sa zbaviť plesne?

Niekoľko tipov pre účinný boj s vlhkosťou

1. Pravidelne vetrajte!
Normálna vlhkosť bytu sa pohybuje od 45 - 60 %. Ak je vyššia, zasiahnite! Otvorte okno a poriadne vyvetrajte a to najlepšie otvorením okien do prievanu. Stačí na pár minút. vtedy sa vzduch rýchlo vymení a zníži sa vlhkosť.
Naučte sa vetrať pravidelne, najlepšie hneď ráno. Zabezpečíte si tým nielen nižšiu vlhkosť ale aj čerstvejší vzduch, ktorý je po noci "vydýchaný!
Nápomocný vám môže byť aj vlhkomer. Budete lepšie vedieť, kedy a ako dlho je treba vetrať.

2. Nesušte doma prádlo.
Pri sušení bielizne v domácom uzavretom prostredí sa všetka voda z mokrej bielizne odparí do vzduchu. Kvapôčky vody sa tak potom majú tendenciu zrážať sa v rohoch miestnosti, kde neskôr vzniká pleseň. Ak už nemáte inú možnosť, tak platí znova ten isť princíp vetrať, vetrať , vetrať.

3. Ak už sa nájde pleseň, dezinfikujte
Ak objavíte v byte či v dome pleseň, okamžite zasiahnite pomocou dezinfekčného prípravku. Nastriekať a nechať pôsobiť. V žiadnom prípade pleseň pre ošetrením mechanicky neodstraňujte. Snažte sa nerozťahovať spóry po okolí či iných častiach bytu. Na trhu sú rôzne prípravky, najčastejšie s obsahom chlóru. Nájdete však biologické prípravky. používajte presne podľa návodu. Nekombinujte ich biologické prípravky s prípravkami na báze chlóru. Ak už to chcete kombinovať, hľadajte prípravky, ktoré spolu spolupracujú. Zvyčajne nájdete takéto prípravky - sety u jedného výrobcu. Použitie prípravkov treba opakovať až do úplného vymiznutie plesne. Na záver nezabudnite opäť dobre vyvetrať a inkriminované miesto často kontrolovať. Pleseň sa rada vráti.
Ak však máte pleseň na veľkých miestach, či v celých miestnostiach, tam už je treba zásah stavebníka. v takomto prípade budete musieť použiť špachtľu a omietku odstrániť úplne. následne sa odporúča použitie moderných stierok, ktoré majú aj protiplesňové vlastnosti.

4. Nábytok
Ak máte v miestnostiach vysokú vlhkosť umiestnite nábytok ďalej od steny.
Steny potrebujú dýchať. Je nutné dosiahnuť, aby sa vzduch pri vetraní dostal aj za nábytok. ak viete, že niektorá stena vlhne viac, určite nábytok presťahujte na iné miesto a stenu nechajte voľnú! Vyhnete sa tak nepríjemným prekvapeniami a to nielen ta skriňou.

5. Kúpeľňa
Pleseň v kúpeľni je veľmi častý jav. Má tam všetky predpoklady na svoj rozvoj a rast - teplo, vlhko. Preto poriadok a kvalitné čistiace prostriedky sú povinné v každej kúpeľni.
Pravidelne a dôkladne vyumývajte celú kúpeľňu dezinfekčným prípravkom a následné ju niekoľkokrát dôkladne opláchnite vodou. A aj v kúpeľni je potrebné dostatočne vetrať! Ak nemáte v kúpeľni okno, zabezpečte si ventilátor. Vlhkosť musí ísť preč!

vlhkost

6. Okná
Rámy okien, balkónu či dverí na terasu, stena pod tapetami, špáry pod oknami a spodná časť parapetov je taktiež veľmi obľúbeným miestom pre plesne. Preto pri každom upratovaní je potrebné všetky takéto miesta prezerať aby ste prípadne mohli včas zareagovať.

Pokiaľ máte doma ideálnu vlhkosť, vetráte a aj napriek tomu sa vám nedarí zbaviť plesne, na rade je odborník. Ten dokáže posúdiť kde je problém a navrhne vám riešenie.

Zdroj foto: Pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS