Kvapavka alebo gonorea je považovaná za veľmi nákazlivé bakteriálne ochorenie. Mnohí sa domnievajú, že je to choroba minulosti, ale bohužiaľ to nie je pravda.
Baktérie kvapavky sú veľmi citlivé na zmenu prostredia a teploty, preto mimo tela hostiteľa nie sú schopné prežiť. Takže je úplne vylúčená možnosť nákazy na verejných toaletách, pri lekárskom vyšetrení, alebo pri používaní spoločného uteráka.
Kvapavka, sa prenáša výlučne stykom, či už vaginálnym, orálnym alebo análnym stykom. Infekcia sa u ženy môže objaviť v krčku maternice, vo vagíne, v močovej trubici, konečníku alebo v hrdle.
Zákernosť tejto choroby je, že takmer u väčšiny prípadov prebieha nepoznane, bez výraznejších problémov. Infikovaná osoba veľmi ťažko zistí, že má nejaké zdravotné problémy. U väčšine nakazených sa nemusia objaviť žiadne symptómy, čo veľmi sťažuje diagnostiku kvapavky a jej včasné liečenie.
Hlavne u žien neliečená kvapavka, predstavuje veľkú hrozbu, pretože infekcia z krčku maternice pokračuje ďalej. Dôsledkom zápalov sa tvoria zrasty, vajcovody sa stávajú nepriechodnými, čo ženu môže ohroziť aj na živote. Vo väčšine prípadov u ľudí trpiacich na kvapavku v rannom štádiu sa nemusia vyskytnúť žiadne príznaky. Z tohto dôvodu býva často kvapavka, neliečená včas, kvapavka má dostatok času, aby infikovala aj iné časti tela a nerušene sa šírila ďalej.
Horná a dolná kvapavka
Pod dolnou formou kvapavky si môžeme predstaviť, baktérie infikujúce žľazy vo vagíne, ale taktiež žľazy nachádzajúce sa v konečníku. Väčšinou prebieha bez príznakov. U muža veľmi rýchlo od doby nakazenia sa, dá o sebe vedieť. Za hornú formu kvapavky, sa považuje keď infekcia rozšírená na sliznicu maternice, prechádza až na vajíčkovody k vaječníkom.
Ak sa objavia prvé príznaky kvapavky, tak s pravdepodobne medzi 2. až 10. dňom od nakazenia.
Muž
Ak zbadáte u muža mliečny výtok z penisu aj mimo ejakulácie, vyvarujte sa pohlavnému styku, a okamžite spoločne navštívte lekára, môže sa jednať o kvapavku. U mužov už v prvých troch dňoch od nákazy sa zvyčajne objaví začervenanie a opuch okolo močovej trubice. Pri močení muž pociťuje nepríjemné pálenie. Ak sa kvapavka v tomto štádiu nelieči, za dva až tri týždne sa infekcia rozšíri na močový mechúr a prostatu.
V tomto štádiu kvapavky sú semenníky na dotyk veľmi citlivé, až bolestivé. Muž tento stav môže pociťovať akoby mal horúčku v danej oblasti.
Žena
U ženy sa v prvých dňoch nemusia objaviť žiadne príznaky, ktoré by upozorňovali na prítomnosť baktérií kvapavky. Ak sa však objavia, poväčšine je to žltkastý až zelenkavý výtok z pošvy, alebo výtok z konečníka. Problémy sa môžu objaviť aj pri močení a to hlavne pálenie alebo svrbenie.Neliečená kvapavka, sa môže dostať do krvného obehu, tým aj do ostatných orgánov tela. Infikuje kĺby, srdcové chlopne alebo mozog.
V takomto prípade postihnutý má:
- vysokú teplotu,
- pociťuje akútnu bolesť v oblasti panvy,
- sťažuje sa na bolesť brucha,
- bolesť krížov,
- časté nutkanie na močenie,
- opuch a veľkú citlivosť žliaz v oblasti slabín.
Objavuje sa vyrážka kdekoľvek na tele, časté bolesti v krku, v hornej časti brucha a pliec. Toto štádium si vyžaduje okamžitú pomoc lekára.
Liečba kvapavky
Liečba kvapavky je úspešná, ak sa podchytí v rannom štádiu. Kvapavku možno liečiť podaním orálnych antibiotík. Obaja partneri sa musia liečiť súčasne, aby sa predišlo opätovnej nákaze, bez rozdielu, či sa u niektorého z partnerov príznaky objavili alebo nie. Stačí, že sa kvapavka potvrdí u jedného z partnerov. Ak sa kvapavka objaví aj po liečbe, znamená to, že niekto nedodržal správny postup pri liečbe, alebo že dané antibiotikum nie je účinné na daný typ kvapavky, alebo že jeden z dvojice mal počas liečby styk s treťou osobou, ktorá bola nakazená. Liečbu musia podstúpiť obaja partneri ešte raz.
Foto: pixabay.com