muzMäkký vred, je sexuálne prenosná choroba, ktorou vo väčšine prípadov trpia muži na rozdiel od žien. Infikovať sa touto pohlavne prenosnou chorobou možno výlučne pohlavným stykom.

Pôvodca mäkkého vredu je baktéria, ktorá je veľmi citlivá na vysoké teploty a vyschnutie. Na mieste vstupu infekcie do organizmu, vyvoláva veľmi bolestivý vred, následne sa zduria priľahlé lymfatické uzliny a veľmi ojedinele sa objavia prejavy mäkkého vredu na iných častiach tela.

Mäkký vred je skôr chorobou, ktorá sa nachádza v tropických krajinách. U nás je výskyt mäkkého vredu pomerne vzácny. Príznaky tejto tropickej, sexuálne prenosnej choroby sa obvykle objavujú do jedného týždňa od vstupu infekcie do tela.

Choroboplodné zárodky na mieste vstupu do organizmu spôsobia vznik bolestivých, červených vredov, ktoré pri dotyku veľmi ľahko krvácajú. Môžu pripomínať malé kožné uhríky, ktoré sa nehoja. Počet týchto vredov v krátkom čase veľmi rýchlo narastá. Ich bolestivosť je neprehliadnuteľná.

U žien mäkký vred vyvolá atypický vaginálny výtok, ktorý zapácha, časté nutkanie na močenie, bolesti pri pohlavnom styku, pri močení a stolici. Bolestivé zdurenie lymfatických uzlín v oblasti slabín, tiež nie je ničím neobvyklým. U mužov sa objavujú bolestivé vredy na predkožke, žaludi a uzdičke.

  • Mnohopočetné zapálené pupence.
  • Zdurenie lymfatických uzlín v oblasti slabín
  • Horúčka, triaška, malátnosť.
  • Zápal penisu a zúženie predkožky u mužov.
  • Zápal klitorisu u žien.
  • Atypický vaginálny výtok

Diagnostika

Diagnostika je veľmi podobná ako pri syfilise. Keďže aj mäkký vred spôsobuje vyrážky podobne ako syfilis, musíme najskôr tieto dve choroby rozlíšiť. Obyčajne sa odoberie ster na kultivačné potvrdenie pôvodcu mäkkého vredu.

Liečba mäkkého vredu

Liečba je jednoduchá. Obvykle sa podávajú antibiotiká. Liečiť by sa mali obaja sexuálny partneri súčasne, existuje tu možná šanca recidívy. Ochorenie podlieha povinnému hláseniu.

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame