alcohol gel Všade okolo nás sa hrnú informácie ohľadne ochorenia COVID-19 a aj toho ako sa brániť. Čo však v prípade, že všetky dobre mienené rady nedokážeme uplatniť z jednoduchého dôvodu, lebo nieje možné zohnať ochranné rúška či dezinfekciu na ruky?

Panika spôsobila nedostatok týchto antibakteriálnych prípravkov. Regále v obchodoch ostali prázdne a špeciálne gély či utierky na ruky, ktoré môžeme ľahko a rýchlo použiť v akejkoľvek situácii sú momentálne nedostupné.

Čisté ruky sú základom. Viete ako si vyrobiť doma dezinfekciu na ruky?

Našťastie si podľa postupu WHO môžeme pomôcť a vyrobiť si vlastný dezinfekčný prípravok na ruky.
Nezabúdajte však na to, že dezinfekčný prípravok nenahrádza umývanie rúk bežným mydlom! Je to prípravok, ktorý používame ak nemáme možnosť si poriadne umyť ruky mydlom pod tečúcou vodou.

Teda prostriedok číslo jeden by malo byť bežné mydlo. Umývanie rúk je základný hygienický návyk.

Ak sa už ale nachádzate v situácii, kde nieje možné umyť si ruky bežným spôsobom, použijeme tento dezinfekčný prípravok.
Na jedno použitie by sme si na ruky mali aplikovať približne tri mililitre prípravku a dôkladne ho rozotrieť po celej ruke. Snažte sa nevynechať ani kúsok. Poriadne ho rozotrite po oboch stranách rúk a nezabúdajme ani na priestor medzi prstami. treba však upozorniť aj na negatíva častého používania takýchto prípravkov. Keďže sú na báze alkoholu, majú tendenciu pokožku vysúšať, dokonca môžu pokožku aj poškodiť. Malé mikrotrhlinky sú potom náchylnejšie na prenos infekcie. Preto všetko s mierou.

umyvanie ruk 

Prípravok s dezinfekciou sa odporúča mať pri sebe najmä ak cestujete alebo chodíte často niečo vybavovať, na výlete či v škole. Ak máte v zásobe zakúpený prípravok, máte vyhrané. Pokiaľ ho však aj vy márne už niekoľko dní zháňate, skúste si ho za pár minút vyrobiť doma.
Kupované prípravky väčšinou obsahujú veľké množstvo alkoholu, doma si môžete vyrobiť jej jemnejšiu a šetrnejšiu alternatívu.

Najčastejšie si doma vyrábajú dezinfekciu z aloe vere gélu. Aloe sa asto používa na kozmetické účely, výborne hydratuje a napomáha v regenerácii poškodenej pokožke. Dá sa kúpiť v lekárni, drogérii či v eshope.
Do gélu sa odporúča pridať prírodný éterický olej ako eukaliptus, mäta, levandula či čajovník.

 

Ako pripravíte dezinfekciu doma?

1) Jemnejšia bezalkoholová dezinfekcia
Do pripravenej nádoby dáme cca 100 ml čistého aloe vera gélu do ktorého pridáme pár kvapiek esenciálneho oleja. Následne zmes rozrieďte troškou vody. Vzniknutú zmes naplňte do fľaštičky s pumpičkou ak je redší tak z rozprašovačom. Takýto gél môžete použiť aj na ošetrenie drobných raniek, škrabancov či štípancov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila recept, s pomocou ktorého sa dá účinná dezinfekcia na báze alkoholu vyrobiť priamo doma. Prísady si treba samozrejme, zakúpiť, no mali by ste ich zohnať v lekárni.

2) Dezinfekcia s prídavkom alkoholu

  • 830 ml etanolu (96 %) alebo 750 ml izopropylalkoholu (Isopropanol, 99,8 %)
  • 45 ml peroxidu vodíka (3 %)
  • 15 ml glycerínu (98 %)
  • 110 ml prevarenej vody


Všetko spolu zmiešame v poradí ako je uvedené hore. Do alkoholu pridajte peroxid vodíka, po ňom glycerín a zamiešajte. Táto zložka je hustejšia ako alkohol aj peroxid vodíka, takže si vyžaduje dôsledné premiešanie. Zmes uzatvorte a pretrepte. Nakoniec pridajte vodu.

3) Dezinfekcia na ruky s alkoholom a éterickými olejmi

Využite akýkoľvek esenciálny olej. Opäť sú často využívané eukalitus, mäta, levandula ...

  • 50 ml lekárenského liehu, vysokopercentný alkohol etanolu (96 %) dostupný v lekárni
  • 10-20 kvapiek vybraných éterického oleja
  • 15 ml glycerínu (98 %) pre lepšiu konzistenciu a ošetrenie pokožky dostupný v lekárni
  • 10-20 ml prevarenej vody 

Všetko zmiešajte a naplňte do fľaštičky s rozprašovačom. Postupujte ako pri predchádzajúcom recepte.

Následne máte hotovú dezinfekciu, ktorá je určená na vonkajšie použitie. Nezabúdajte, že tieto prípravky je nutné uchovávať mimo dosah detí a dávať si pozor na oči.


Dezinfekcia rúk by mala trvať zhruba minútu

ruky

Použitie: Naneste na dlane a rozotrite po celých rúk a zápästiach. Osobitnú pozornosť venujte kožu okolo nechtov a záhybom v koži. Dobre vtierajte, kým nie je koža suchá. Tento postup by mal zabrať zhruba minútu.
Prípravok nie je vhodný pre malé deti. Nemá sa používať pri poranení kože a kožných ochoreniach.

Uvedený prípravok sa nanáša na ruky a je schopný likvidovať baktérie, plesne a vírusy. Uvádzaná najvyššia dávka je maximálne desať použití za deň, inak hrozí poškodenie pokožky. 

Autor: redakcia
Foto: pixabay.com

Prečítajte si aj: Nepodarilo sa vám kúpiť ochrannú masku na tvár? Pozrite si návod ako si ušiť rúško.

ZDIEĽAJTE NÁS