napoj dzusDetoxikácia je odstraňovanie toxických a odpadových látok z tela, ktorá prebieha v tele automaticky. Súčasný spôsob života, ako každý dobre vie, nie je najzdravší. Stravovanie, stresy a životné prostredie do organizmu prinášajú nežiaduce toxické látky, ktoré celé telo „zamorujú".


Každý organizmus má schopnosť im do určitej miery odolávať. Ak sa nežiaducich látok v tele nazberalo príliš veľa a telo sa s nimi nevie poradiť, začnú sa prejavovať prvotné príznaky toxicity v podobe únavy, vnútorným nepokojom, bolesťou hlavy, svalov i kĺbov, podráždenosťou, ťažšie zvládateľným stresom, pridajú sa žalúdočné problémy (prekyslenie); črevá sú preťažené a zleniveli, to vyvoláva únavu a ospanlivosť. Nepohoda vnútorného stavu tela sa odráža aj na zovňajšku, ako v zrkadle. Mení sa stav pokožky (akné, vyrážky, ekzémy), vlasy sú matné a často nadmieru vypadávajú, nechty sú lámavé a štiepia sa.

 

detoxikacia1

 

Skôr než nastanú spomínané problémy, je možnosť do stravy zahrnúť niektoré potraviny, ktoré pôsobia očistne a donesú do organizmu nevyhnutné a potrebné látky na správne fungovanie každého orgánu. Ak sa povie prirodzená detoxikácia, myslí sa tým zmena v jedálnom lístku a úprava v zabehnutom životnom štýle, čo je veľký krok smerom k zdraviu a vitalite.


Ak ste sa rozhodli spraviť niečo pre svoje zdravie, tak je na mieste vyradiť z jedálnička tučné a sladké jedlá, vyprážané a konzervované potraviny, ale i polotovary. Nezabúdajte, že každá potravina alebo bylinka vyvoláva v tele nejakú zmenu, preto by nikomu nemalo byť jedno, čo si podkladá do úst.


Pri detoxikácii dochádza k uvoľňovaniu toxických látok, k rozpúšťaniu rôznych ložísk, ktoré sú naukladané v tele a samozrejme aj k uvoľňovaniu hlienov. Podmienkou detoxikácie je plynulé vylučovanie odpadových látok, čo zabezpečuje správny pitný režim, aby sa uvoľnené látky mohli z tela rýchlo a bez problémov vylúčiť. Taktiež pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu napomáha pri odbúravaní nečistôt z organizmu, preto teba zaradiť aspoň 30 minút denne, napríklad rýchlejšej chôdze, bicyklovanie, alebo tí zdatnejší beh.
Ako už bolo spomenuté, základným pravidlom pri každej detoxikácii tela je dostatok tekutín (čistá voda, nesýtené minerálne vody, riedené ovocné a zeleninové šťavy, bylinkové čaje). Do jedálneho lístka zaraďte citrón, jeho šťava zriedená s vodou je veľmi účinná pri vylučovaní toxínov z tela.

 

detoxikacia

 

Zelenina patrí medzi jedinečné zdroje vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a iných pre telo nevyhnutných a potrebných látok. Taktiež ovocie je originálny zdroj vitamínov, minerálov, flavonoidov, vlákniny a jednoduchých prírodných cukrov (fruktóza a glukóza). Zeleninu a ovocie je vhodné konzumovať čerstvé a neporušené. Nikdy nevykrajujte nahnité časti, a taktiež vyraďte mechanicky poškodené kusy, zvyčajne obsahujú plesne. Zeleninu a ovocie je najvhodnejšie jesť v surovom stave. Pre dokonalejšiu a rýchlejšiu detoxikáciu môžete siahnuť aj po prírodných produktoch ako je napríklad chlorella a zelený mladý jačmeň. Sú to produkty na prírodnej báze s veľkým obsahom zdraviu prospešných látok. Telo nielen očisťujete, ale zároveň dopĺňate aj pre život a zdravie potrebnými látkami.

 

Veľa ľudí si myslí, že organizmus je možné detoxikovať (očistiť) počas krátkej doby, to nie je vôbec pravda. Najúčinnejšie sú niekoľkomesačné, alebo niekoľkoročné očisty.

Očista organizmu nemá škodlivé účinky, skôr je želaným prínosom, ako prevencia proti vzniku najrozličnejších ochorení. Nezáleží na veku či pohlaví.

 

Regeneračná schopnosť každého jedného organizmu je ovplyvnená detoxikáciou , teda čistením tela z vnútra, životným štýlom, spôsobom výživy a vekom.

 

Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame