ochranne rusko na tvarRúška by sme teraz mali nosiť všetci, radia lekári. Nielen preto, aby sme ochránili seba, ale aby sme pred šírením koronavírusu ochránili aj druhých. Lenže problém nastáva v okamihu, keď si ho chcete zakúpiť.

V posledných dňoch si zvykáme na ľudí s prekrytou tvárou. Doteraz sme to videli viacmenej len v televízii, alebo ak ste navštívili väčšie mesto niekde v zahraničí. V našich končinách na to nie sme zvyknutí. Dokonca sme ich nenosili ani vtedy, keď by sa to pýtalo, teda ak sme boli chorí a šli sme do zdravotníckeho zariadenia.

Nastal ale dôvod, pre ktorý je dôležité chrániť seba a svoje okolie pred ochorením, ktoré sa šíri po celom svete. Je to Coronavirus (COVID-19).

beh maska na tvar

Lekárne a predajne so zdravotníckymi pomôckami už dlhodobo avizujú, že rúška a ani respirátory nemajú na sklade. Nie sú ani v iných obchodoch a nezostáva nič iné, ako si ich ušiť.

"Bežný materiál ako bavlna síce nezachytí také množstvo vírusu ako respirátor, ale čokoľvek je lepšie ako nič. Aj keby to bola len šatka okolo úst, chránite máličko sami seba a významne svoje okolie. Chcel by som povedať, že bez rúška von už proste nechoďte a prestaňme si z pandémie uťahovať,“ hovorí chirurg Tomáš Šebek.

Slováci preto začali rúška svojpomocne šiť doma. Existuje viacero spôsobov ako ušiť pohodlné rúško, ktoré je aj pomerne účinné, a na sociálnych sieťach sa rýchlo objavilo viacero návodov.

Vyskúšali sme to aj my, ako si ochranné rúško vyrobiť doma

Pozrite si návod, ako si základné rúško vyrobiť svojpomocne. Môžete si vybrať jednoduchšie hladké rúško, alebo prestrihnutú masku v strede, ktoré viac kopíruje tvár.

Druhý spôsob:

 

ochranne rusko na tvar svopomocne

ochranne rusko na tvar detskeTieto našité rúška nám zaslala naša čitateľka Ela. Od kedy zverejnila na sociálnej sieti že šije rúška, tak sa nezastavila.

 

filter do maskyÚroveň a schopnosť ochrany závisí aj na použitej látke a tiež v počte použitých vrstiev. Nezabúdajte, že by mal byť prekrytý nos ale aj celá brada.
Zaujímavý tip máme aj na vytvorenie vkladacieho niekoľko vrstvového filtra do podomácky vyrobených rúšok. Pre niekoho je to možno zvláštne no používajú namiesto filtra dámske hygienické aniónové vložky (intímky) s turmalínom, ktoré sú obohatené o aktívny kyslík, nanotechnológiou o striebro a obsahujú až 5800 aniónov/cm³. Pôsobia antibakteriálne dokonca až 20 hodín. Preto by sa ako filter by sa mohli osvedčiť.

Medicína uznáva aj antibakteriálne výhody striebra používaného na vonkajšie použitie. Striebro pôsobí antibakteriálne, preto sa jeho nanočastice pridávajú do obväzov či náplastí na povrchové rany. Mnohí si preto rúško pred použitím ešte nastriekajú aj koloidným striebrom.
Niektoré štúdie naznačujú, že koloidné striebro je účinné pri ničení choroboplodných baktérií, najmä takých, ktoré sú voči antibiotikám imúnne. Taktiež pri ničení niektorých typov húb a plesní, vrátane infekcií.

V situácii v akej sa teraz nachádzame a kým sa budú dať zakúpiť originálne rúška a respirátory, nemáme inú možnosť, len chrániť sa ako sa dá - svojpomocne.


Auto: Redakcia

Prečítajte si aj: Čisté ruky sú základom. Viete ako si vyrobiť doma dezinfekciu na ruky?

ZDIEĽAJTE NÁS