vlocky, vlákninaMetabolizmus človeka, tak isto ako srdce alebo pľúca, pracuje 24 hodín denne bez prestávky. Nezáleží na tom, či človek pracuje, oddychuje alebo spí. Čím rýchlejšie pracuje metabolizmus, tým viac telo spaľuje kalórie, čím menej kalórií, tým je menej tukových zásob v tele.

Aj vám sa zdá, že váš metabolizmus pracuje veľmi pomaly a je lenivý?

Na to, aby sa rozbehol a pracoval o voľačo rýchlejšie, musíte dodržať určité pravidlá. Pokiaľ si ich osvojíte, určite sa podpíšu na vašom zdraví, ale zároveň aj na vašej svojej postave.

Zvyknite si hneď po prebudení vypiť trojdecový pohár vlažnej vody spolu s čerstvo odšťavenou citrónovou šťavou, úplne postačuje z jednej polovice citróna. Pre lepší efekt primiešajte za malú lyžičku pomletých, alebo v mažiari rozdrvených ľanových semienok. Týmto nápojom svoj metabolizmus úspešne štartujete a prebúdzate k činnosti.

 

polovica citronu

Základom ostávajú raňajky, ktoré by ste nemali vynechávať

Kto ignoruje raňajky nastavuje svoj organizmus do šetriaceho režimu. To znamená, ak telo nedostane potravu hneď ráno, ale podstatne neskoršie napr. až na obed, organizmus sa prepne do šetriaceho režimu a neskôr prijatú energiu ukladá do zásob v prípade neskoršieho nedostatku, alebo výpadku stravy. Tvorí si zásoby – tuky.
Raňajky, by mali obsahovať komplexné sacharidy s dostatkom bielkovín, dobrých tukov a pre telo značné množstvo potrebnej a nepostrádateľnej vlákniny.


Bielkoviny (proteíny), podporujú činnosť svalstva a svaly pre zmenu urýchlia činnosť metabolizmu. Svaly aj bez fyzickej námahy spaľujú viac kalórií ako tuk. Preto si treba dať pozor na zloženie konzumovaného jedla, aby obsahovalo aj bielkoviny, tie môžu byť živočíšneho alebo rastlinného pôvodu.


Jedzte 5 - 6 krát denne malé porcie, jedlo si starostlivo vyberajte. Ku každému pridávajte veľké množstvo zeleniny. Akákoľvek zelenina obsahuje málo kalórií a hlavne zasýti.
Žiadne jedlo počas dňa rozhodne nevynechávajte! Nedovoľte telu prepnúť na úsporný režim, ak začne šetriť, vy budete určite priberať.


Zrýchlenie metabolizmu tiež podporujezeleninova stava

Káva s kofeínom – povzbudzuje, jedna prípadne dve šálky denne naozaj neuškodia, skôr prospejú.

Príjem tekutín - tekutinou sa myslí čistá neperlivá, pramenitá alebo minerálna voda. Denný príjem je naozaj individuálny podľa hmotnosti, fyzického výkonu a ročného obdobia. V priemere by sa malo vypiť 8 až 12 pohárov denne nie priveľmi studenej vody. V prepočte na hmotnosť je to 3 až 4 decilitra vody na každých 10 kilogramov hmotnosti jedinca.

Odporúčajú sa piť zeleninové šťavy.

Zeleninový kokteil je vhodný nielen na doplnenie tekutín, ale táto kombinácia je vhodná aj pri detoxikačnej kúre. Odšťavte si kúsok brokolice, paradajku, strúčik cesnaku, kaleráb, štvrtku cibule, mrkvu, zeler, zázvor a červenú repu. Pite zriedenú minimálne 1 pohár denne, dodáte telu živiny, minerály, enzýmy a hlavne zníži sa vám chuť na sladké.
Vhodné sú bylinkové nesladené čaje a zelený čaj, ktorý podporuje spaľovanie tukov.

Konzumácia čili papričiek, čerstvého alebo sušeného zázvoru zrýchľuje činnosť metabolizmu.

Dostatok železa, vitamínov skupiny B, antioxidanty a omega 3 v tele pomáhajú energetickému metabolizmu (semienka, vločky, ryby, orechy, strukoviny).

Pozitívna nálada, smiech a dostatočný zdravý spánok veľmi kladne pôsobia na činnosť metabolizmu.

Dôležitý a potrebný je pohyb, bez neho to jednoducho nebude ono. Treba ísť na čerstvý vzduch, rýchla chôdza, striedanie tempa chôdze (je najúčinnejšie), beh, pohyb na bicykli, korčuliach.

Zvýšiť prácu svalov a tým aj rýchlosť práce metabolizmu (účinný pohyb je rozpätí 60 až 90 minút), ako bonus je tvarovanie postavy a nárast svalstva.


Mali by ste vedieť:  že 1/2 kg svalstva v tele spáli 35 - 50 kalórii, ale to isté množstvo tuku spáli iba 5 - 10 kalórii.


Metabolizmus sa spomaľuje

  • vekom (úbytok svalovej hmoty)
  • alkoholickými "žúrkami"
  • hladovaním a diétami
  • stresom
  • pitím sladkej, perlivej vody a sladkých džúsov
  • konzumáciou čipsov a iných slaných mlstnôtiek a pochutiniek
  • jedlá pripravované na tukoch - hranolky, langoše a iné 
  • biele pečivo a výrobky z bielej múky

zdravsie jedlo

Udržujte si čisté črevo: jednoznačne platí čisté črevo = zdravý človek.

K tomuto potrebujete denne len 2 lyžice kvalitnej kyslej kvasenej kapusty spolu s pomletými ľanovými, slnečnicovými, tekvicovými alebo inými semienkami. Podporíte očistu hrubého čreva a odľahčíte pečeň. Semienka pomeľte napríklad na kávovom mlynčeku alebo rozdrvte v mažiari.
Garantujeme vám, že pri dodržiavaní kapustnej dennej kúry, bude vaše črevo čisté i váš metabolizmus bude fungovať oveľa rýchlejšie.

Neodkladajte to na zajtra alebo na pondelok, začnite ihneď, veď silná vôľa všetko zdolá.

 Rebecca

ZDIEĽAJTE NÁS