nahlad korculiariJednou z najzábavnejších športových aktivít sa v poslednej dobe stáva jazda na kolieskových korčuliach – inline (inlajn) korčuľovanie. Zvyčajne poobedia počas slnečných dní sa hrádze riek, potokov i priehrad, taktiež i ulice miest a obcí, cestičky v parkoch napĺňajú priaznivcami tohto krásneho športu.



Korčuľovanie nie je iba zábava, je to šport, ktorý napomáha korekcii postavy a súbežne aj prevenciu vzniku niektorých nežiaducich civilizačných ochorení.

korculiarMožno ste si všimli tvár korčuliara, z ktorej vyžaruje pocit radosti a šťastia. Je to následok vylučovania endorfínov (hormón šťastia), ktorý sa vyplavuje pri rýchlom pohybe a zároveň odbúrava nahromadený stres. Túto skutočnosť pocitu šťastia sprevádza aj pobyt na čerstvom vzduchu, priame slnko a určite i skupinka nadšencov, alebo niekto, kto korčuľuje s vami v páre.

Ďalším pozitívom korčuľovania je nepochybne veľké kvantum spálených kalórií, ktoré sa priaznivo odrazia na formovaní  a spevňovaní postavy. Kolieskové korčule rozhýbu a „potrápia" najdôležitejšie partie svalstva v tele.

Táto znamenitá aeróbna aktivita je vhodná pre všetky vekové kategórie žien, mužov i deti.

Pravidelné korčuľovanie vynikajúco vplýva aj na činnosť srdca, obehového a respiračného systému, na zvýšenie koordinácie tela a nepochybne aj kondície. Zvoľte si trasu do mierneho kopca a o ten sklon, ktorý ste nútení prekonať je korčuľovanie účinnejšie. Presne takú istú vysokú účinnosť, má aj pomalé rovnomerné tempo, ale na dlhšie trate.


Ak ste sa rozhodli pre túto športovú aktivitu tak, majte na pamäti.

Pohyb na inline korčuliach by mal byť minimálne trikrát do týždňa.

Čas strávený na korčuliach sa pohybuje od 45 minút, a nemal by prekročiť  viac ako 80 minút. Takto zvolené korčuľovanie prispieva k zoštíhleniu a celkovému spevneniu svalstva celej postavy.

Ak ste začiatočník, postačuje vám úplne 20 minút pomalého korčuľovania, čas si postupne predlžujete.
Korčuľovanie by sa malo ukončiť strečingom, alebo uvoľňovacími cvičeniami a následne teplou sprchou.

 

Pri korčuľovaní platí

  • nepodceňujte správnu techniku korčuľovania
  • vyhýbajte sa príliš mokrému terénu a kamienkom

Taktiež by ste na korčule nemali vstávať ak máte krehké kosti, alebo trpíte ochorením srdca, osteoporózou, bolesťou a oslabením kolenných a bedrových kĺbov (treba počítať aj s pádmi).


Pohyb na kolieskových korčuliach prináša radosť, zábavu, relax a uvoľnenie tela i mysle.

 

 Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame