kolieska cibuleCibuľa, celkom obyčajná zelenina v každej domácnosti hojne používaná. Zvykli sme si na jej chuť a dostupnosť. Naozaj si nevieme predstaviť bez nej prípravu v žiadnej kuchyni, či už pri príprave rôznych šalátov, vareného, duseného, alebo pečeného jedla, môže byť aj ako samostatná príloha k mäsu. 

Dokonca sú recepty na slané koláče v ktorých dominuje práve cibuľa. 
V minulosti bolo hlavným jedlom pre ťažko pracujúcich drevorubačov chlieb, slanina a surová cibuľa prípadne strúčik dva cesnaku. Týmto chlapom sa naozaj choroby vyhýbali oblúkom.

 

Skúsme na túto univerzálnu zeleninu pozrieť z hľadiska jej účinkov na zdravie

 - Respiračné ochorenia a chrípka

Cibuľový čaj, alebo cibuľový sirup je unikátny prostriedok pri ich liečení. Príprava je veľmi jednoduchá.
Sirup - nakrájanú cibuľu zasypte cukrom, alebo ešte lepšie zalejte včelím medom a za pár hodín máte výborný sirup proti kašľu, pri nachladnutí, alebo na úľavu a rýchlejšie vyzdravenie pri chrípke. Užíva sa 3 - 4x denne po lyžici.

- Na srdce
Zložky v cibuli bránia kôrnateniu a vytváraniu usadenín v cievach a tým následne ich upchávaniu, podporujú pružnosť cievnych stien, čím prospievajú k udržaniu správneho krvného tlaku, taktiež pomáhajú výrazne znížiť a ustáliť hladinu cholesterolu v krvi a zároveň zlepšujú funkciu bunkových membrán, čo je priama prevencia proti infarktu a mŕtvici. Spoľahlivo chránia nervový a kardiovaskulárny systém.

- Proti zápalom v tele
Už pri malej dávke spúšťa širokú škálu protizápalových procesov. Antioxidanty, ktoré obsahuje sú obsiahnuté v cibuli, fungujú ako protizápalové látky. Vysoký obsah vitamínu C, ktorý podporuje celkovou úroveň imunitného systému.

- Na pevné kosti
Zvyšuje hustotu kostí, takže je veľmi prospešná najmä pre ženy po menopauze, ktoré sú náchylné k osteoporóze. Pravidelná konzumácia tejto zeleniny môže pomôcť znížiť riziko zlomenín, tak isto prospieva šľachám a chrupavkám.

- Prevencia rakoviny a nádorov
Obsahuje veľmi silný antioxidant quercetin, ktorý pôsobí ako prevencia pred vznikom rôznych druhov nádorov a rakoviny najmä čriev, vaječníkov a hrtanu. Nie je priamo liekom, ale podporuje liečbu a pôsobí predovšetkým ako účinná prevencia pred týmto civilizačným ochorením.

- Pomoc pri cukrovke a obezite
Obsahuje tiež látky vrátane chrómu, ktorý priamo ovplyvňuje hladinu krvného cukru, čo je dôležitý prostriedok proti cukrovke a obezite. Určite jej konzumáciou nebudete zázračne strácať kilá, ale cibuľa obmedzuje vstrebávanie tukov a cukrov, čo je veľká pomoc pri týchto diagnózach.

krajana cibula

 Nemali by sme zabúdať ani na jarnú lahôdkovú zelenú cibuľku, ktorá je plná vitamínov a hlavne vitamínu A.

Obyčajná cibuľa v akejkoľvek podobe je naozaj malou lekárničkou vo vašej komore.

 

Martull