cukina1Cukina alebo cuketa dve pomenovania pre nenáročnú pre gurmánov a zdravie jedinečnú plodinu. Má štíhle tmavozelené podlhovasté plody veľmi podobné uhorke, dorastá do hmotnosti dvoch kilogramov. Pri zbere alebo kúpe treba vyberať pevné plody bez poškodenia na povrchu.

 

Ideálne sú menšie plody do 20 cm dĺžky. Zdravé a miernemu tlaku odolné kusy sa zvyčajne spracúvajú aj so šupkou, kde je značné množstvo pre organizmus dôležitých látok.

Uskladnená v chladničke zostáva čerstvá až do troch týždňov.

Plody cukiny sú ľahko stráviteľné a vhodné na tepelnú úpravu. Dá sa plniť, grilovať, zapekať, vysmážať sú z nej znamenité polievky, omáčky, je vhodná na prípravu sladkých i slaných koláčov a v naturálnom neupravenom stave sa využíva najmä do šalátov.

Za delikatesu sa považujú jej žlté kvety s plodom o dĺžke palca.

Je bohatá na vitamíny a stopové prvky nielen v samostatnom plode, ale vo veľmi veľkej miere aj v šupke. Je zdrojom vitamínu E, A, karotén, horčík, magnézium, vápnik, fosfor, draslík, železo, meď, zinok a niektoré vitamíny skupiny B.

Cukina má iba 20 kilokalórií na 100 g. Obsahuje až 91% vody. Pre jej nízky kalorický obsah je vhodnou komoditou pri diétach, očistných kúrach a chudnutí.
Kladne ovplyvňuje činnosť obličiek, tráviacich orgánov, tiež hladinu cholesterolu a krvného tlaku, odvodňuje organizmus a čistí črevá.

Draslík pôsobí ako stimulant vylučovania prebytočnej vody z organizmu a tým napomáha k vyplavovaniu usadených toxických látok z tela (detoxikácii).

Osožná je najmä ľuďom, ktorí trpia na dnu, cukrovku, reumu, opuchy končatín a samozrejme jedincom ktorí trpia nadváhou. V neposlednom rade je táto zelenina unikátnou komoditou v kuchyni pri príprave zdravých a chutných pokrmov.

 

cukina2


Výhoda pre organizmus

  • aktivizuje bunkový metabolizmus
  • zlepšuje pohyblivosť čriev, odstraňuje sa prípadná zápcha a celkovo priaznivo pôsobí na celý tráviací a zažívací trakt
  • vyplavuje škodlivé látky a odvodňuje organizmus
  • napomáha udržiavať štíhlu líniu bez akýchkoľvek diét
  • zvyšuje výkonnosť mozgu a jeho koncentráciu
  • zvyšuje sa imunita organizmu

Urodila sa vám v záhradke cuketa a premýšľate čo s ňou?

Tip na prípravu cukety:

Cuketová panvica

Cuketa zapečená s tvarohom

Cuketové placky

Zapekaná plnená cuketa

 Rebecca

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS

Odporúčame