ocistna sparglaPri príprave je najdelikátnejšou časťou jej ešte uzatvorená hlavička. Varí sa bez šupky a podáva sa ako príloha k rôzne pripraveným mäsám.

Dobre chutí varená, pečená i grilovaná, alebo ako polievka zahustená so smotanou. Hranice predstavivosti a použitia pri príprave tejto zeleniny nie sú vôbec nastavené. Tu naozaj záleží len od vás, ako vám bude chutiť najviac, alebo ako si ju chcete pripraviť.

Keďže chceme z tejto unikátnej zeleniny vyťažiť čo najviac pre svoje zdravie, tak by sme si mali dožičiť v čase jej zberu, keď je najlacnejšia a každému dostupná očistnú kúru. Špargľa má okrem iných aj močopudný účinok, vďaka ktorému sa z tela odbúrajú škodlivé látky, slovom detoxikuje organizmus a tak zvyšuje jeho imunitu.

asparagus g501a0c593 1280

Ako na prípravu špargle?

Počas celej týždňovej kúry, ako hlavný chod (obed) sa podáva výlučne špargľa. Okrem toho počas dňa je povinnosť vypiť dve šálky špargľového vývaru. Ten si pripravíte zo šupiek a orezaných koncov, ktoré sa zvyčajne vyhadzujú. Počas tejto krátkej doby si celkom slušne očistíte svoj organizmus od toxických nánosov a ako bonus získate aj správnu letnú náladu s nábojom „erotična"

Špargľový vývar

Špargľu umyjeme, zrežeme konce aj hlavičky a očistíme - ošúpeme ju. Hlavičky si nechajte na neskôr.
Očistíte cibuľu dáme do hrnca pridáme odrezky špargle a jeden cesnak nakrájaný nahrubo, prilejte 600 ml vody, povarte 20 minút a následne oceďte.

Biele časti mladých cibuliek nakrájajte na kolieska a opečte ich v hrnci na rozohriatom masle. Pridajte prelisovaný cesnak a umyté nové zemiaky v šupke nakrájané na väčšie kúsky. Celé to zalejte vývarom zo špargle, osoľte a povarte do zmäknutia zemiakov. K zemiakom pridajte očistenú špargľu nakrájanú na malé kúsky. Povarte ešte  asi 10 minút. Polievku následne rozmixujte do krémova a podľa potreby ešte pridajte soľ a korenie.
Na masle alebo výpeku opečte do zlatista odkrojené hlavičky špargle, ktoré sme si na začiatku odložili. Použijeme ich na dozdobenie na tanieri.

Pozor – počas kúry treba úplne vylúčiť konzumáciu akýchkoľvek alkoholických nápojov, samozrejme vrátane piva, tiež kávu a cigarety.

Oliver
Foto: JK a Pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS