jedlo zimaV zime by sme telu mali dodať dostatok živín a vitamínov. Nemusíme sa nijako obmedzovať a môžeme si dopriať zdravé a chutné jedlá.

V zime čelíme chladnému počasiu a chorobám. Ak chceme aj počas zimy byť zdraví, musíme svoj jedálniček prispôsobiť obdobiu a siahnuť po potravinách, ktoré nás dobijú energiou a dodajú nám potrebné vitamíny. Jedálniček by mal obsahovať kvalitné bielkoviny, tuky bohaté na omega 3 kyseliny a množstvo zeleniny a ovocia.


Lokálne a sezónne potraviny

Potraviny vypestované lokálne pre nás predstavujú prirodzenú stravu, na ktorú je naše telo oddávna zvyknuté. V zime by sme mali konzumovať najmä varenú stravu ideálne z lokálnych potravín. V tomto období máme dostatok kapusty, zemiakov, tekvice, mrkvy, cvikle, zeleru či jabĺk, preto by sme recepty mali pripravovať práve z nich. Výhody domácich potravín sú jasné - sú čerstvé, chutné a bez chemických úprav a pridaných látok.

tekvicova polievka

Ovocie a vitamín C

Dôležitú úlohu zohráva citrusové ovocie na dostatok vitamínu C – ananásy, mangá, mandarínky, grapefruity… v obchodoch ich ľahko nájdeme. Ide však o tropické ovocie, ktoré k nám dovezené z veľkej diaľky a s tým súvisí aj to, že nemusí byť najčerstvejšie. V zime máme dostatok jabĺk, hrušiek, preto na ne netreba zabúdať. Ideálne je ak takéto ovocie máme na zimu zavárané, mrazené alebo sušené. Vitamín C nájdeme aj v rakytníku, kapuste či brokolici.

Kaša na raňajky

Na raňajky môžete vymeniť klasické pečivo za teplú ovsenú kašu, ktorá vám dodá energiou až do obeda. Kaša je dobrá pre žalúdok a na naštartovanie metabolizmu. Príprava kaše je rýchlejšie ak si večer namočíte ovsené vločky, pšeno alebo pohánku a ráno to len uvaríte. Dochuťte ju orieškami alebo jablkami, hruškami, prípadne semienkami a doslaďte medom.


Zdravé tuky

Tuky potrebujeme v zime na to, aby ich telo mohlo premeniť na teplo. V zime by sme do jedálnička mali zaradiť orechy ako vlašské orechy, kešu, lieskovce, prípadne sezam, ľan alebo mak. Vhodné je aj avokádo.


Posilnite imunitu

Imunitný systém dostáva počas zimy poriadne zabrať. Nezabúdajte zvýšiť príjem zeleniny a strukovín.

  • V chladnom období padne vhod karfiol, brokolica, mrkva či petržlen. Ideálne je, ak si zo zeleniny pripravujete vývary – stačí vám len cibuľa a 2-3 druhy koreňovej zeleniny. Listová zelenina je navyše bohatá na zinok a železo – doplňte si preto zásoby kelu a špenátu.
  • Výbornou zeleninou je kyslá kapusta – obsahuje vitamíny, C, E, K, vitamíny skupiny B, železo, draslík, zinok. Je bohatá na vlákninu, priaznivo pôsobí na trávenia.
  • Imunitu posilní aj chren – okrem množstva živín a vitamínov má antibakteriálne účinky a pozitívne vplýva na črevnú mikroflóru. Rovnako účinným je zázvor, ktorý navyše prehreje organizmus. Skúste aj častejšie konzumovať cesnak, ktorý má antibakteriálne a antivírusové účinky. V čase viróz sa vám osvedčí cibuľa.

kapusta jedlo

Koreniny a bylinky

Najlepším obdobím, kedy by sme mali siahnuť po koreninách je práve zima. Zázvor nás prehreje, škorica dochutí jedlá. Môžete skúsiť aj oregano, rozmarín, bazalku alebo vanilku. Do jedál ich môžete pridávať podľa chuti a fantázie.


Slanina, klobása… prečo nám v zime chutia tieto jedlá?

V zime potrebovali naši predkovia prežiť v ťažšej klíme a vytvárali si „tukové zásoby“ na ochranu proti chladu. Dnes už takúto ochranu nepotrebujeme, no v genetickom kóde nám ostalo, že v zime máme prirodzene väčšiu chuť na slaninu či klobásu. Netreba ich úplne vylúčiť, no je dôležité vybrať tie, čo majú vysoký obsah mäsa a menej ostatných zložiek.

autor: redakcia
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS