zazvor korenV jeseni, na jar i v lete nepriaznivé počasie prináša rôzne ochorenia, ako je angína, chrípka, rôzne virózy i nachladnutie. Na tieto neduhy určite dostanete zakúpiť prípravok v lekárni.

Čo tak vrátiť sa k naturálnym prostriedkom a využiť silu prírody zobrať si z nej, čo ponúka. Zázvor je všeliekom, nie len na respiračné ochorenia. 

Obsahuje éterické oleje, množstvo vitamínov a pre telo nevyhnutné aminokyseliny. Typickú pikantnú chuť zázvoru spôsobuje látka gingerol, ktorý pripomína chuť chrenu, alebo čili papričiek.

 

Zázvor alebo ďumbier je koreň so žltou dužinou, ktorý zdoláva virózy, chrípku, nachladnutie aj obezitu. Taktiež posilňuje obranyschopnosť organizmu a pôsobí preventívne proti novodobým civilizačným chorobám. Nenáročný spôsob, ako zázvor užívať je formou čaju, ktorý sa pije teplý.

Čaj sa pripravuje zo surového koreňa, ktorý je aromatickejší, ale i účinnejší ako zázvor sušený (dostať bežne zakúpiť v potravinách ako korenie).


ginger, zázvorový čajPríprava čaju - najemno nastrúhajte jednu čajovú lyžičku zázvoru a zalejte vriacou vodou. Nechajte asi 10 minút lúhovať. Ak chcete dosiahnuť inú chuť i arómu, tak do pripravovaného čaju pridajte klinček alebo kúsok celej škorice. Pripravený čaj sceďte cez sitko. Vylúhované časti zázvoru, nie sú vhodné ku konzumácii.

Do čiastočne vychladnutého čaju asi na 60°C, pridajte šťavu z citróna a lyžičku včelieho medu. Takto pripravený čaj sa pije teplý pri chrípke a nachladnutí.

 

Zázvorový čaj s mätou a citrónom.

Jeho príprava pozostáva z 1,2 l vrelej vody, do ktorej pridáte 3 lyžičky nastrúhaného čerstvého zázvoru a 2 lyžičky nasekaných lístkov z čerstvej mäty. Premiešajte.

Nechajte vylúhovať, sceďte a po miernom vychladnutí, pridajte do čaju 5 lyžičiek včelieho medu a 4 lyžičky citrónovej šťavy.

Pre zmenu chuti namiesto citrónovej šťavy, môžete použiť rovnaké množstvo vylisovanej pomarančovej šťavy. Čaj sa pije teplý.


Ak sa cítite vyčerpaní, unavení so stratou energie, potrebujete povzbudiť telo i myseľ, jednoznačne siahnite po zázvorovom čaji. Prehreje vnútro, a postaví vás znovu na nohy.


Zázvor pozitívne pôsobí pri:

  • chrípke, nachladnutí a nádchezazvorove platky
  • zápale priedušiek
  • vylučovaní hlienov
  • prečisťovaní nymfy
  • redukcii cholesterolu
  • migréne
  • nevoľnostiach
  • posilňovaní imunity
  • tráviacich ťažkostiach (žalúdočná neuróza, nadmerná plynatosť, kolika)
  • korigovaní hmotnosti

Zázvor nepomáha len v nepriaznivom počasí, ale jeho liečivé účinky sa využívajú na zmiernenie, liečenie a prevenciu chorôb. Nezabúdajte však, že všetkého veľa škodí.

Denná dávka pre dospelého človeka v surovom stave koreňa zázvoru sú 4 gramy/deň, ale v sušenom iba 1 gram/deň. Tieto denné limity by sa nemali prekročiť, aby nevznikli nežiaduce účinky, ako je búšenie srdca, hnačka ap.
U detí do troch rokov života, by sa zázvor nemal vôbec podávať.

 

 Rebecca

Zdroj foto: pixabay.com, vlastná databáza

 

ZDIEĽAJTE NÁS