srdcovo cievne ochorenieOchorenia srdca a ciev nás trápia vo veľkej miere. Ak ich však skoro rozpoznáme, môžeme zlepšiť ďalšiu prognózu.

Rôzne ochorenia srdca a ciev sa označujú spoločným termínom srdcovo-cievne ochorenia. Srdce a cievy tvoria kardiovaskulárny systém, ktorý celé telo zásobuje krvou. Za vznikom ochorení, ktoré tento systém napádajú môžu byť rôzne faktory.

Rizikové faktory

Srdcovo-cievne ochorenia môžu byť často zapríčinené vrodenými ochoreniami srdca. V tomto prípade dochádza k defektom už v období vnútromaternicového vývinu plodu. Ako rizikový faktor sa často uvádza vysoký krvný tlak, ktorý môže poškodzovať cievy. Rovnako závažným činiteľom je zvýšená hladina cholesterolu – priveľa cholesterolu totiž zužuje cievy, čím sa zhoršuje prekrvenie srdca.

Cievy poškodzuje aj vysoká hladina krvného cukru. Cukrovkári preto musia osobitne dbať na udržiavanie správnej hladiny cukru. Na vzniku ochorení sa môže podieľať aj fajčenie, nedostatok pohybu, nadváha i dedičnosť.

O chronickom zlyhávaní srdca hovoríme keď srdce postupne slabne a stráca schopnosť čerpať krv a dostaviť kyslík to tkanív a orgánov.

krvny tlak ochorenia

Prejav srdcovo-cievnych ochorení

Najčastejším prejavom sú bolesti alebo pocit tlaku v hrudi. Bolesť neraz vystreľuje do ľavého ramena, pacient môže navyše mať aj problém s dýchaním či pocit slabosti. Nesporným príznakom ochorenia je nepravidelný srdcový tep alebo búšenie srdca.

Diagnóza

Na stanovenie diagnózy sú potrebné rôzne vyšetrenia, pri ktorých zohrávajú dôležitú úlohu krvné testy, výsledky EKG, ECHO či Holterovho monitoru. Na určenie problému sa využíva aj CT, magnetická rezonancia alebo záťažové testy.

Najčastejšie ochorenia

  • arytmia – ide o všetky poruchy srdcového rytmu. Srdce tlčie buď veľmi rýchlo alebo veľmi pomaly, prípadne táto funkcia kolíše.
  • ischemická choroba srdca – vzniká keď srdcový sval nie je dostatočne prekrvený, prejavuje sa bolesťou na hrudníku až srdcovým infarktom
  • ateroskleróza – príčinou je to, že cievy hrubú a stratia svoju pružnosť. Je to zvyčajne dôsledok hromadenia cholesterolu
  • cievna mozgová príhoda – ide o náhly stav, ktorý ohrozuje život. Prejavuje sa znecitlivením a ovisnutím jednej časti tváre, slabosťou a ťažkosťou s rečou
  • myokartitída – spôsobuje ju zápal srdcového svalu, príčinou býva infekcia v tele

Liečba srdcovo-cievnych ochorení

Po stanovení diagnózy nasleduje zvolenie metódy liečby. K základným postupom patrí výber liekov a stanovenie opatrení, ktoré majú preventívny charakter a zahŕňajú zmenu životosprávy.

Ako predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam

Srdcovo-cievne ochorenia patria k tým, ktoré často zapríčiňujú úmrtnosť a zasahujú približne rovnako mužov aj ženy. Ako aj pri ostatných ochoreniach, aj tu platí, že je základom prevencia a dodržiavanie niekoľkých krokov:

Dôležité je konzumovať dostatočné množstvo zdravých potravín

Vyvarujte sa polotovarov a potravín s vysokým obsahom cukrov, tukov a soli. Pokiaľ ide o tuky, nahraďte tuky živočíšneho pôvodu radšej tukmi rastlinného pôvodu, ktoré majú vysoký podiel omega-6 a omega-3 mastných kyselín. Nájdete ich v rastlinných olejoch, semienkach, orechoch a výborným zdrojom je aj losos.

Zaraďte do jedálnička aj dostatok vlákniny, tá je obsiahnutá v strukovinách, ovocí a zelenine.

potraviny srdcove ochorenia

Pohyb

Venujte sa športovým aktivitám. Aj príležitostný šport má svoj význam pri znižovaní vzniku ochorenia. Zamerať sa môžete napr. aj na chôdzu, prípadne na domáce cvičenie jogy.


Dbajte na pravidelné lekárske kontroly

Odporúča sa sledovanie krvného tlaku v domácom prostredí a samozrejme pravidelné prehliadky u lekára. Hodnoty krvného tlaku, glukózy a cholesterolu by sa mali v rámci prevencie udržiavať v normálnej hladine.


Ak máte vysoký cholesterol alebo vysoký tlak

Ak už vysoký tlak alebo cholesterol máte, dodržiavajte opatrenia, ktoré vám predpísal lekár (užívanie liekov, úprava jedálnička, pohyb).

Prečítajte si aj:

Pri ochoreniach srdca je základom prevencia

autor: redakcia
foto: pixabay.com

ZDIEĽAJTE NÁS