srdcovo cievne ochorenieSvetový deň srdca vytvorila Svetová federácia srdca, každoročne si ho pripomíname 29. septembra a je zameraný na informovanie verejnosti na celom svete o kardiovaskulárnych (srdcovo-cievnych) ochoreniach.

Ochorenia srdca a ciev patria v celosvetovom meradle k najzávažnejším príčinám pracovnej neschopnosti, zaraďujú sa na popredné priečky najčastejších príčin hospitalizácie, pričom výnimkou nie je ani Slovensko a postihujú čoraz mladšie ročníky.

Srdcovo-cievne ochorenie je všeobecný termín označujúci rôzne ochorenia srdca alebo ciev, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie predstavujú ochorenia ako: infarkt myokardu, ischemická choroba srdca, hypertenzia – vysoký krvný tlak, mozgovo-cievne ochorenia, ochorenia ciev nôh a rúk, reumatická choroba srdca, vrodené srdcové chyby, pľúcna embólia a tiež poruchy srdcového rytmu.

Príčiny vzniku srdcovo-cievnych ochorení môžu byť rôzne. Presné príčiny nie sú známe, ale existuje veľa faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku týchto ochorení. Medzi najvýznamnejšie faktory vzniku srdcovo – cievnych ochorení patrí vrodená porucha, stres, zvýšená hladina cholesterolu, cukrovka, fajčenie, sedavý spôsob života s absenciou pohybovej aktivity a tiež nadváha a obezita.

Veľmi dôležité je nepodceňovať tieto ochorenia, venovať im zvýšenú pozornosť a sledovať svoj zdravotný stav. Ak pocítime prvé príznaky, je potrebné vyhľadať lekára a včas diagnostikovať ochorenie. K prvým a základným príznakom tejto skupiny ochorení patrí bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, pocit tlaku na hrudi, bolesť vystreľujúca do ľavého ramena, opuchy končatín, nepravidelný tep, či pocit búšenia srdca.

Prevenciou vzniku srdcovo – cievnych ochorení sa v našom regióne zaoberá aj Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci, kde si záujemcovia po vstupnom vyšetrení (zistení rodinnej a osobnej anamnézy) môžu dať vyšetriť krv na základné ukazovatele, ako je hladina celkového cholesterolu v krvi, tiež hladina glukózy, tukov (triacylglycerolov), dobrého (HDL) a zlého (LDL) cholesterolu. V prípade záujmu o vyšetrenie je potrebné sa objednať na tel. čísle 041/4302618. Ambulancia podpory zdravia sa nachádza na 2. poschodí tunajšieho RÚVZ (zelená budova na parkovisku pri Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci).

Odborné pracovníčky sa prevenciou srdcovo-cievnych ochorení zaoberajú aj formou besied a prednášok zameraných na uvedenú problematiku pre stredné školy, skupiny ľudí v produktívnom veku a tiež domovy sociálnych služieb. O možnosti a témach prednášok je možné sa informovať na vyššie uvedenom tel. čísle, prípadne e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..

Zdroj: ÚVZ SR, WHO, Lekár.sk

Pripravilo:
Oddelenie podpory zdravia a  výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
foto: pexels.com

ZDIEĽAJTE NÁS