vnutorne organyPečeň je jediný orgán v tele, ktorý vás neupozorní bolesťou na problémy.
Najčastejšie vyskytujúcim ochorením pečene je steatóza väčšine známa pod pojmom tuková pečeň.


Veľmi rozšírenou je aj alkoholová choroba pečene, rôzne vírové ochorenia pečene (hepatitídy A, B, C), cirhóza a rakovina pečene.

Zlyhanie pečene je teda konečné štádium pečeňového ochorenia, keď človek zomiera.

 

Dôvodom vzniknutých ochorení je najmä súčasný životný štýl, ktorý pozostáva z prejedania sa, z nedostatku pohybu, užívania antikoncepcie a neustáleho stresu. Samozrejme, že aj iné ochorenia (choroby) ktorými trpí človek, sa podieľajú na ochorení pečene, je to najmä vysoký krvný tlak, cukrovka, reumatické ochorenia, ochorenie štítnej žľazy, vysoká hladina cholesterolu a v neposlednom rade veľmi veľkej skupine ľudí dobre známa obezita.


Poškodzovanie pečene si v bežnom živote človek neuvedomuje. Prijíma prostredníctvom potravy rôzne toxíny, „éčka", dochucovadlá a iné prísady ktoré zlepšujú chuť konzumovaného jedla, dĺžku jeho spotreby a samozrejme aj vzhľad suroviny (farbivá -červená je červenšia a zelená je zelenšia).
Zahnívajúce alebo plesňou napadnuté plody ovocia a zeleniny obsahujú veľké množstvo toxínov. To, že povykrajujete zahnívajúce alebo plesňou napadnuté časti, v žiadnom prípade neznamená, že ste odstránili aj toxíny. Takto poškodená potravina by sa nemala nikdy konzumovať!
Zberatelia a konzumenti hríbov, treba si dávať enormný pozor na muchotrávku zelenú, jej toxíny dokážu pečeň úplne zničiť.
Konzumenti alkoholu, berme ich ako dobrovoľnými poškodzovateľmi vlastnej pečene. Pohárik asi nikoho nezabil, ale pri pravidelne a vysokej konzumácii tohto „moku" nastáva vážny problém s fungovaním pečene.

tabletky lieky

Lieky a liečivá, určite sa každý z vás s nimi stretol a poctivo ich aj užíval. Pomohli pri chrípke, zápale, bolesti..., ale aj tu treba mať na pamäti pri jednom probléme pomôžu a inde uškodia. Podľa možnosti sa treba vyhýbať nadmernému užívaniu akýchkoľvek liekov. Pri užívaní antikoncepcii treba dbať na pravidelné krvné testy.

Hepatitídy typu A, B, C pečeň je poškodzovaná vírusmi.

 

Symptómy toxického ochorenia pečene

 

Oči : slzavé a začervenané, časté zápaly očných spojiviek, zoslabovanie zraku, očné bielka alebo sliznice sú spravidla sfarbené do žlta
Pokožka: svrbenie a vyrážky najmä oblasti pohlavných orgánov
Psychika: samovrava, emočné výbuchy smiechu či hnevu, agresívny a urážlivý humor, nedostatok odvahy, nerozhodnosť
Iné: závrate, zhoršenie čuchu, hučanie v ušiach, sucho v krku, horká chuť v ústach, bolesti hlavy, migrény, bolesti bedrových kĺbov, farba stolice


Prejavy ochorenia alebo nesprávnej funkcie pečene

  • celková únava a slabosť
  • nechutenstvo, chudnutie
  • kožné zmeny, fľaky, drobné rozšírené žilky na tvári a hrudníku
  • pocity zlého trávenia, bolesti brucha, nadmerná plynatosť
  • pálenie záhy
  • zväčšenie pečene a sleziny
  • nažltnuté až žlté zafarbenie pokožky a slizníc
  • opuchy dolných končatín, hromadenie tukov v dutine brušnej
  • spontánna tvorba podkožných podliatin (hematómov)
  • zhoršenie niektorých psychických funkcií (depresie) až zmena osobnosti

 

 Rebecca
Foto: pixabay.com

 

ZDIEĽAJTE NÁS